Kilka pytań (m. in. polarność wiązań/utlenianie)

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Shadyjka91
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2009, o 17:26

Kilka pytań (m. in. polarność wiązań/utlenianie)

Post autor: Shadyjka91 »

Witam (to znów ja, ze swym problemem w zrozumieniu),

tym razem uczę się na kolokwium z ćwiczeń z chemii organicznej. MAm w związku z tym kilka pytań. Jako, że mniej więcej wiem co będzie na kolokwium to to powtarzam i:

1) POLARNOŚĆ WIĄZAŃ: mam problem z efektem indukcyjnym i mezomerycznym. Nigdzie nie jest wytłumaczone dokładnie co i jak, jeśli już to napisane tak po chemicznemu".
Zatem chcę się upewnić czy dobrze zrozumiałam:
- efekt indukcyjny - określa się w nim tylko czy podstawnik wyciąga z pierścienia czy oddaje do niego elektrony, tak? Jeśli się mylę to proszę o poprawienie mnie.
- efekt indukcyjny - gdy już wiem czy podstawnik oddaje lub wyciąga elektrony to rozpisujęltnie_wiem_jak_się_to_nazywa w sposób taki, że rozrysowuję pierścienie z kolejnymi przesunięciami elektronów.

Przy czym: jeśli dobrze zrozumiałam to podstawniki wyciągające elektrony to np.: Cl, Br, I, F, NO2?`` A podstawniki oddające elektrony to np.: OH, NH2, OCH3?

W tym samym punkcie jest określanie mocy kwasu/zasady. Nie do końca wiem na jakiej podstawie określa się czy dany kwas/zasada jest mocny czy słabszy. Ma to związek z w/w efektami, tyle wiem.

2) OZONOLIZA I UTLENIANIE: o ile ozonolizę, myślę, w miarę rozumiem o tyle nie mam pewności co do utleniania alkenów.
W utlenianiu ozonem powstaną mi zawsze: aldehydy, ketony lub aldehyd+keton.
A jak to się ma w przypadku utleniania KMnO4? Obawiam się, że mam źle notatkę w zeszycie napisaną, dlatego mam wątpliwości. Czy możliwe jest, by w przypadku utleniania powstały: kwas+keton, aldehyd+keton, i najważniejsze: kwas+kwas? To ostatnie mnie najbardziej zastanawia.

Póki co tyle. Gdy będę mieć więcej pytań - edytuję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości