Hybrydyzacja i moment dipolowy.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Daletilval
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2014, o 17:48

Hybrydyzacja i moment dipolowy.

Post autor: Daletilval »

Hej, mam dwa zupełnie odrębne pytania. Pierwsze dotyczyć będzie hybrydyzacji, samą ideę jak i określanie kształtu et cetera wydaje mi się, że umiem, tak naszła mnie pewna myśl. Co w przypadku cząsteczek takich jak np HCl? Gdzie w tworzeniu wiązania bierze udział elektron z orbitalu s z wodoru i z orbitalu p z chloru, więc naturalnym jest, że hybrydyzacja będzie sp, ale dochodzą też wolne pary elektronowe na chlorze które też się liczy do hybrydyzacji, więc jaki będzie kształt? jaka hybrydyzacja? a może nie będzie jej w tym wypadku? i teraz już mi się wszystko pieprzy, w innych cząsteczkach wszystko się zgadza, określanie kształtu, kątów itp. a tutaj nie zgadza mi się nic.
no i moment dipolowy, określanie ogólnie jest proste, ale takie może głupie pytanie. wszystkie związki jonowe mają moment dipolowy różny od zera, prawda?
Dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Hybrydyzacja i moment dipolowy.

Post autor: DMchemik »

Jedni uważają, że sp3, inni że nie ma sensu hybrydyzować chloru. W sumie to tylko model matematyczny an ie rzeczywistośc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość