Iloczyn rozpuszczalności a wytracanie osadu

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
FrauHamper
Posty: 4
Rejestracja: 9 paź 2014, o 13:49

Iloczyn rozpuszczalności a wytracanie osadu

Post autor: FrauHamper »

Witam, mam wątpliwości dotyczące zadań których pytanie to czy wytrąci sę osad jeśli zmieszmy X i Y Kso XZ wynosi (wartośc tabelowa) np 2*10 do (-5) (przepraszam nie wiem jak zpisac potęgę na klawiaturze )

No i właśnie o tę wartośc tabelową mi chodzi. Wiadomo, że im mniejsza wartośc Kso tym trudniej sól jest rozpuszczalna i tym łatwiej wytrąca się osad. dlaczego więc wartośc tabelowa jest MINIMALNA aby osad się wytrącił? Bo zgodnie z wynikiem osad wytrąci się jeśli obliczone Kso będzie większą wartością niz to tabelowe czyli tu np 10 do -3.
Natomiast zgodnie z definicją mi wydaje się że właśnie aby osad mógł się wytrącic obliczony Kso powinien byc taki jak tabelowy lub mniejszy.
Będę wdzięcznajeśli ktoś wyjaśni mi dlaczego tak jest i wytknie mi mój błąd myślenia
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Iloczyn rozpuszczalności a wytracanie osadu

Post autor: DMchemik »

Kso oznacza graniczne stężenie, POWYŻEJ którego wytrąca się osad. Albo poniżej którego się nie wytrąca.

Czyli na prosty chłopski rozum, masz roztwór soli NaCl w wodzie. Dla niego też można by jakieś Kso wyznaczyć.

Jeśli [Na]*[Cl]<Kso - masz roztwór nienasycony, osad się nie wytrąci.

[Na]*[Cl]Kso - r-r przesycony, wytrąci się nadmiar soli.

[Na]*[Cl]=Kso - r-r nasycony, graniczne (krytyczne) stężenie, w którym pojawia się równowaga roztwór-osad.
FrauHamper
Posty: 4
Rejestracja: 9 paź 2014, o 13:49

Re: Iloczyn rozpuszczalności a wytracanie osadu

Post autor: FrauHamper »

Dziękujuę Czyyli w ogólnej definicji Która mówi że im mniejsza wartośc Kso tym łatwiej wytrąca się osad, chodzi o to, że tym mniejsza jest ta wartośc graniczna, tak?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości