Rozpuszczanie powietrza w wodzie

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Krzysiek1702
Posty: 2
Rejestracja: 7 gru 2014, o 15:11

Rozpuszczanie powietrza w wodzie

Post autor: Krzysiek1702 »

Witam. Zarejestrowałem się tutaj, ponieważ poszukuję odpowiedzi na jedno pytanie, związane z moim hobby - Akwarystyką.
Woda w akwarium musi się napowietrzać, aby ryby czerpały z niej tlen. Wiem, że woda napowietrza się poprzez ruch tafli wody, tak?
A jak jest z tymi bąbelkami? Dużo osób na forach twierdzi, ze nie napowietrzają one wody (w tym ja), ale kilka osób uważa, że napowietrza. Jak to z tym jest? W końcu te bąbelki cały czas są, nie rozpuszczają się w wodzie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Krzysiek1702
Posty: 2
Rejestracja: 7 gru 2014, o 15:11

Re: Rozpuszczanie powietrza w wodzie

Post autor: Krzysiek1702 »

Nie widzę opcji edycji posta Chodzi o bąbelki z napowietrzacza lub doprowadzone wężykiem do filtra.
Pozdrawiam.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Rozpuszczanie powietrza w wodzie

Post autor: Adax82 »

Krzysiek1702,

Tu nie ma o co się spierać na tych forach bo sprawa jest trywialna. Rozpuszczanie powietrza w wodzie - relatywnie jest niewielkie - dlatego żeby zintensyfikować to zjawisko trzeba rozwinąć powierzchnię kontaktu pomiędzy wodą a powietrzem w możliwie duży sposób. Falująca tafla wody ma znikomą powierzchnię w stosunku do powierzchni tysięcy małych pęcherzyków powietrza. Im mniejsze pęcherzyki tym większa powierzchnia wymiany gazowej i efekt napowietrzania wydajniejszy. Wiele lat temu widziałem taki fajny rodzaj napowietrznika: rurka od pompki połączona była bezpośrednio z kawałkiem drewna(?), chyba pędem tataraku, przyciętego na drugim końcu w długu klin. Wychodziły z niego pęcherzyki powietrza bardzo małe, ledwo widoczne. Na pewno spełniały rolę doskonałego urządzonka do napowietrzania. Pamiętaj też, że im wyższa temperatura wody tym mniej zawiera powietrza w niej rozpuszczonego, gdyż rozpuszczalność gazów w wodzie maleje wraz z temperaturą.
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Rozpuszczanie powietrza w wodzie

Post autor: plontaj »

Na akwarystyce się nie znam (chociaż miałem kiedyś świnkę morską w akwarium) ale wydaje mi się, że znaczenie może mieć także rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla, przynajmniej na ogólną kondycję ryb. Nie chce nic sugerwać ale może bardziej znaczącą funkcją napowietrzacza jest właśnie usuwanie CO2 z wody. Bo tak jak już kolega Adax82 napisał:
żeby zintensyfikować to zjawisko trzeba rozwinąć powierzchnię kontaktu
a w drugą stronę to działa w ten sam sposób .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości