Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
bloniak91
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2014, o 10:38

Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: bloniak91 »

Witam,
od razu zaznaczam, że nie jestem biologiem, specjalizuję się w innych dziedzinach
Zajrzałem do Was na forum i postanowiłem napisać abyście mi coś doradzili.

Chciałbym do swojego akwarium zrobić oświetlenie LED, a dokładniej z samych LED RGB(RED,GREEN,BLUE). Mogę sterować diodami aby otrzymywać, różne kolory- różne temperatury barwowe światła. W typowych świetlówkach akwariowych stosuje się barwę żółtą do wzrostu roślinek (wiem, że przy wzroście wegetacyjnym światło powinnmo być zimniejsze, a na kwitnięciu żółte, ale to pomijamy).
Czy jesteście mi w stanie odpowiedzieć czy samymi diodami rgb jestem w stanie uzyskać odpowiednie światło dla fotosyntezy roślin? Jak bardzo dla roślin jest potrzebne światło UV, którego diody LED nie wytwarzają?
Widziałem, że ludzie stosują rozwiązania typu: 5 diod białych zimnych+1niebieska+1czerwona i tworzą z tego jakieś segmenty- robią to aby otrzymać jakąś temperaturę barwową. Zastanawia mnie po co i czy jest sens tak robić, jeśli można zastosować diodę rgb, dzięki której przy odpowiednim wysterowaniu osiągnę odpowiednią temperaturę barwową.
Jak byście odpowiedzieli mi na pytanie o strumień i natężenie światła potrzebne do prawidłowego zachodzenia fotosyntezy? Czy podczerwień również bierze udział w prawidłowym wzroście roślinek? Ogólnie czy światło oparte na diodach RGB stworzy optymalne warunki do wzrostu roślinek w akwarium?
Pozdrawiam Kuba
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: Adax82 »

bloniak91,
W procesie fotosyntezy uczestniczą fale elektromagnetyczne o długościach zawierających się w dwóch pakietach:
1. pakiet fal długich ( od żółto-pomarańczowego do płytkiej podczerwieni (IR) )
2. pakiet fal krótkich ( od fioletu do płytkiego nadfioletu (UV) )
Skądinąd odbywają się tu inne procesy fotosyntezy ( co do ich samego przebiegu ), ale ten szczegół mogą przybliżyć Ci biolodzy.

Diody LED produkowane są w ten sposób, że wytwarzają widzialną falę elektromagnetyczną światła monochromatycznego ( będącego niezwykle wąskim zakresem widma promieniowania ). Barwę białą z LEDów otrzymuje się poprzez syntezę optyczną emitowanych fal elektromagnetycznych w zakresie RGB ( red-green-blue) co prawie wystarcza do spełnienia warunku dostarczenia emisji pakietu w zakresie fal krótkich. To prawie oznacza rozwiązanie mocno niedoskonałe. Dlatego w akwarystyce oraz przy doświetlaniu roślin stosuje się najlepsze rozwiązania jakim są świetlówki typu FLORA", które emitują promieniowanie z zakresu obu pakietów: mamy tu płytką podczerwień, czerwień, pomarańcz, fiolet i płytki nadfiolet. Świetlówki te są najlepszą obecnie propozycją wiążącą kwestię wydajność światła/cena eksploatacji.
Ale najdoskonalszym rozwiązaniem - jakie obecnie znamy - to są żarówki halogenowe lub ksenonowe. Zapewniają one pełne spektrum fal elektromagnetycznych takich jakie daje Słońce. Tyle tylko, że są drogie w eksploatacji, szczególnie żarówki ksenonowe.
Co do LEDów - słabe będą z tego efekty, choć niezwykle tanie w eksploatacji.
bloniak91
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2014, o 10:38

Re: Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: bloniak91 »

Dzięki za zainteresowanie!
No okej, UV IR są potrzebne, LEDy ich nie wytwarzają, zwykłe ledy, ale są dostępne na rynku(ceny porównywalne do normalnych diod) diody promieniujące UV i IR. Jeżeli zbuduję sobie panel, osiągnę kolor światła widzialnego optymalny dla wzrostu roślin, pozostaje mi dodać spektrum UV oraz IR. Pytanie: ile dodać tych promieni żeby było optymalnie?
Planuję pomierzyć(w warunkach domowych) natężenie i światłość otrzymanych kolorów, więc dobranie UV i IR nie powinno być problemem, bo będę na bieżąco wyliczał i sprawdzał czego ile mam".
Tylko no właśnie, czego i ile?
Temperatury barwowej jako tako chyba nie uda mi się zbadać, więc kolorki będę ustawiał na oko. Na początek spróbuję z tą stronką: planetpixelemporium.com/tutorialpages/light.html ( co prawda autor też na oko robił), ale myślę, że jakieś odstępy 5-10% są dopuszczalne. Wątpię (chodź nie mam na ten temat wiedzy), że świetlówki dedykowane są w 100% takie i takie. Granica błędu musi być
bloniak91
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2014, o 10:38

Re: Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: bloniak91 »

"Badania planuję zrobić w zbiorniku 10l, więc nakład pieniężny nie będzie duży na takie akwarium. Chcę sprawdzić mniej więcej ile będzie kosztowało i jakie efekty osiągnę. pzdr
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: Adax82 »

bloniak91,
zrób tak, pieniądze niewielkie a wnioski pouczające
bloniak91
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2014, o 10:38

Re: Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: bloniak91 »

Tylko potrzebuję informacji ile światła UV i IR mam emitować do prawidłowego przebiegu fotosyntezy, oraz jakiej temperatury barwowej światła w zakresie widzialnym używać?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: Adax82 »

bloniak91,
przecież napisałem Ci to dokładnie: świetlówka FLORA lub halogen lub lampa ksenonowa. Temperatura barwowa - jak najwyższa. Ale Twoje pytanie nie dotyczy tylko barwy światła. Dotyczy też natężenia strumienia światła. Ilość lumenów co najmniej 10000 - ale zależy to od wymagań danej rośliny/zwierzaka. Np. orchidea Cattleya wymaga do 40000 lumenów, ale nie wiem jak wygląda to dla innych roślin.
bloniak91
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2014, o 10:38

Re: Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: bloniak91 »

No może źle napisałem.
Mam do wyboru różne UV, o różnych długościach fali:
1. 400nm
2. 415nm
IR:
1.875nm
2.950nm
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Jak dobrać oświetlenie do akwarium-FOTOSYNTEZA

Post autor: Adax82 »

bloniak91,
dla UV: 1
dla IR: 1
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość