Zadanko konkursowe

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
HAu
Posty: 11
Rejestracja: 15 paź 2013, o 12:33

Zadanko konkursowe

Post autor: HAu »

Hej, mam takie zadanko i nie wiem, czy dobrze je rozwiązałam. Mógłby ktoś napisać jak je należy zrobić/ jaki powinien wyjść wynik proszę? Mi wyszło d= 0,144 g/cm3 ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Karl Wilhelm Scheele otrzymał w 1774 roku po raz pierwszy chlor działając stężonym kwasem solnym na stały tlenek manganu(IV). Opisana reakcja zachodziła zgodnie z równaniem:

MnO2 + 4HCl MnCl2 + 2H2O + Cl2

Działając 17,705 cm3 kwasu solnego o stężeniu 35% masowych na 5 gramów tlenku manganu(IV) otrzymano 1,12 dm3 chloru odmierzonego w warunkach normalnych. Zakładając 100% wydajność reakcji, oblicz gęstość kwasu solnego użytego do doświadczenia.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Zadanko konkursowe

Post autor: Olafek »

Liczysz ile moli chloru, ile moli kwasu, stężenie molowe i z zależności między stężeniem procentowym a molowym wyliczysz gęstość. Powinno wyjść tak 1-2 raczej.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zadanko konkursowe

Post autor: Adax82 »

HAu,
Zadanie posiada pewien szkopuł: ma zbyt wiele danych. To tak jakby napisać, że w reakcji C + O2CO2 powstaje z 12 g węgla 22,4 dm3 CO2.

Podanie w zadaniu ilości MnO2 determinuje ilość wydzielonego Cl2, a podana ilość wydzielonego Cl2 determinuje ilość użytego MnO2. Obie podane ilości są wzajemnie zdeterminowane. To sprawdźmy, czy korespondują ze sobą:

Z reakcji:
1 mol Cl2 otrzymujemy z 1 mola MnO2 zatem:
22,4 dm3 Cl2 otrzymujemy z 87 g MnO2
1,12 dm3 Cl2 x g MnO2
x = 4,35 g - co jest niezgodne z treścią zadania

22,4 dm3 Cl2 otrzymujemy z 87 g MnO2
y dm3Cl2 5 g MnO2
y = 1,29 dm3 Cl2 – co jest niezgodne z treścią zadania

Powyższa niezgodność ( nie podobna stwierdzić która ) powoduje, że zadanie ma dwa rozwiązania, z których jedno jest poprawne.
A co do dalszych wyliczeń to już prosta wyliczanka tak jak napisał to Olafek,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości