Nauka do matury 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

sunset pisze:W ogóle jak Wam idzie nauka?
Kiedy pani nam zapowiadała sprawdzian z rozmnażania i rozwoju, to myślałem, że się skupi jednak na człowieku, jak to było zazwyczaj (robimy sprawdziany łączone człowiek + zwierzęta). Kułem się w czwartek człowieka na okrągło i powtarzałem jeszcze kolejnego dnia przed sprawdzianem. Patrzę w zestaw zadań i widzę tylko: pasożyty, zoologia, robale, zoologia, partenogeneza, zoologia, . Z człowieka może było raptem jedno zadanie.

Jeśli tak dalej ma być to chyba przestanę się w ogóle uczyć. Ostatnie moje spotkanie z zoologią będzie pewnie na maturze z biologii, bo na farmacji mi nie będą za bardzo potrzebne.
sunset
Posty: 294
Rejestracja: 18 lut 2014, o 12:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: sunset »

No ale na farmę też biolę trzeba mieć przyzwoicie zdaną, warto coś tam powtórzyć wcześniej, aby potem nie tracić bez sensu punktów . Akurat teraz zajmuję się powtórką z tego działu i te zadania z matur nie są aż takie tragiczne, raczej same podstawy.
Eh, też bym chciała mieć w szkole powtórkowe sprawdziany to może bardziej bym się spięła i więcej uczyła. Z biologii jeszcze jakoś mi idzie, całkiem sporo zrobiłam, ale chemia. Szkoda gadać
doktorowa
Posty: 110
Rejestracja: 28 paź 2013, o 19:34

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: doktorowa »

U mnie znowu odwrotnie

Powtórki z chemii super! a biologia- lepiej nie mówić.

Obstawiacie jakieś pytanka, które mogą się pojawić na biologii w czwartek?
lemkropka
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:17

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: lemkropka »

Haha u mnie lepiej z biologia. Powtórzyłem komórkę, metabolizm oraz dzisiaj zabrałem sie bakterie wirusy protisty i grzyby. Do czwartku planuje powtórzyć całe rośliny z naciskiem na hormony roślinne. W końcu sie zmotywowalem do nauki (na razie tylko do biologii) bo było bardzo słabo a matura coraz bliżej :c

Awatar użytkownika
oksytocyna
Posty: 67
Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:37

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: oksytocyna »

U mnie w szkole piszemy próbne i z biologii, i z chemii.
Chemia jest dla mnie przyjemną przerwą między nauką biologii. Z biologii nie potrafię zapamiętywać tych istotnych informacji Mogę czytać jeden rozdział 5 razy, a i tak rzadko kiedy coś zapamiętam. Muszę sobie ułożyć jakiś rozsądny plan powtórek i zacząć go realizować, bo chyba za dużo rzeczy planuję na jeden weekend i później kończy się to na niczym, ponieważ nie mogę się zdecydować co powtórzyć pierwsze.

Awatar użytkownika
taida
Posty: 265
Rejestracja: 26 gru 2013, o 19:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: taida »

a jestescie systematyczni? bo u mnie z tym ciezko,r az mam tak , ze duuzo zrobie, a nastepnego dnia np nic o
Awatar użytkownika
oksytocyna
Posty: 67
Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:37

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: oksytocyna »

taida pisze:a jestescie systematyczni? bo u mnie z tym ciezko,r az mam tak , ze duuzo zrobie, a nastepnego dnia np nic o
My z biologii mamy co tydzień kartkówki powtórkowe, więc musimy być w miarę systematyczni, ale i tak muszę zacząć sama przerabiać dokładniej zagadnienia, bo wiedza ze szkoły to za mało.

Awatar użytkownika
taida
Posty: 265
Rejestracja: 26 gru 2013, o 19:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: taida »

cos mi sie miesza:

aby odroznic alken od alkanu wystarczy uzyc wody bromowej, alken ją odbarwi, a alkan nie odbarwi, tak, to wszyscy wiedzą.

ale to jest bez zadnego katalizatora. alkan wtedy po prostu nie reaguje z Br2(aq),

ale czy po uzyciu katalizatora, w tym przypadku silnego swiatla to alkan w koncu odbarwi wode bromowa
enuo
Posty: 96
Rejestracja: 6 lut 2013, o 22:11

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: enuo »

Z tego co mi się wydaje, to nie.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

Właśnie przyniosłem sobie ze strychu podręczniki do biologii z gimnazjum i znalazłem arkusz Olimpusa z II klasy. Pomyliłem wtedy wstawkę z akrosomem. Ale wtedy byłem głupi. Przecież teraz to wydaje się takie oczywiste.
makebelieve
Posty: 524
Rejestracja: 28 maja 2013, o 19:24

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: makebelieve »

Przy dostępie do silnego światła alkan się odbarwia. I w takich warunkach można odróżnić alkan od alkenu dając papierek wskaźnikowy i w próbówce z alkanem zabarwi się na czerwono bo wydziela się HBr.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, o 18:35 przez makebelieve, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
taida
Posty: 265
Rejestracja: 26 gru 2013, o 19:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: taida »

wtf przy dostepie do silnego swiatla alkan sie odbarwia nic nie rozumiem z tego co napisalas


w probowce z alkanem raczej wydziela sie Hbr, bo to alkan ulega substytucji cząsteczki fluorowca, a nie alken

a alken ulega addycji wiec sie nie wydziela HBr i papierek nie zmienia barwy

ale pomieszalas, bo nie chodzilo mi o taka reakcje z papierkiem ani nie chodzilo mi o reakcje z HBr tylko z wodą bromową. pytalam o samo odbarwienie wody bromowej. sama juz sobie rozjasniłam wszystko
Awatar użytkownika
taida
Posty: 265
Rejestracja: 26 gru 2013, o 19:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: taida »

zeby odroznić alkan od alkenu wystarczy spojrzec gdzie zostanie odbarwiona woda bromowa, nie?

a z tym papierkiem to dopiero by odroznic alken od benzenu np?(benzen ulega substytucji, wydzieli sie hbr co zmieni barwe papierka)

oswieccie mnie czy rozumuję dobrze:P
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości