Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: LoginPiotrusia »

Witajcie Forumowicze

Proszę Was, jako doświadczonych wyjadaczy o poradę. Chcę w moim PZO BIOLAR wymienić trzy z pięciu obiektywów ze standardowych achromatów PZO na APOchromaty Zeissa.

Pytanie brzmi: czy muszę (powinienem) wymieniać również kondensor? Mam aplanatyczny K51. Jeśli tak, to na jaki?

pozdrawiam
P.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: Pickul »

Nie musisz, prędzej okulary ale do samych APO też nie musisz, gorzej jak byś miał plan lub planapo, wtedy dedykowane okulary są niezbędne.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: LoginPiotrusia »

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie zabieram się za montaż.
JohnyM

Re: Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: JohnyM »

Apo Zeiss jena? Okulary się przydadzą. Wbrew pozorom, kondensor też potrafi zrobić dużą różnicę. Ja się aż zaskoczyłem przy zmianie k51 na K6.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: LoginPiotrusia »

Tak, Jena. ale ojojoj - niestety są to beczułki. RMS, 160 mm ale krótkie :-( Szkoda, bo już myślałem, że mi dopasują do Biolara.

Czy gwintowane dystanse powinny mieć jakąś konkretną grubość?

JohnyM - na jakie okulary w/g Ciebie powinienem zmienić, montując APO?
Co jest lepiej wymieniając K51 na K6?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: Boguslaw »

LoginPiotrusia, z ciekawości to jak cenowo kosztowały Cię te krótkie APO beczułki Zeissa ?

Mam do swoich 2 różne sztuki (kupowane razem z obiektywami u różnych sprzedawców).
U obydwu jest: całość 24 mm ( w tym gwint męski 4,6 i gwint żeński ok. 7 mm)
Ale czy to standard ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: planapo »

JohnyM ma/robi przedluzki, jak koniecznie chcesz te obiektywy podpiac do 160 mm to sie do niego zglos. Ja osobiscie bym polowal na nowsze obiektywy.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: LoginPiotrusia »

Bogusław, standardowo - tak się pozamieniałem i pokombinowałem, że w sumie mam je za darmo.

Czego masz 2 sztuki - APOchromatów, czy krótkich obiektywów?

planapo, nie, nie muszę ich mieć koniecznie. Po prostu chciałem zmodernizować mojego BIOLAR-a, bo go bardzo lubię. Jak on nie chce, to go zmuszał nie będę.

Obiektywami się pobawię na innych mikroskopach, do których będą pasować, ale to podczas Świąt zapewne dopiero.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obiektywy APO do PZO BIOLAR-a

Post autor: Boguslaw »

LoginPiotrusia, mam dwa krótkie APO LOMO
- APO-MI F-2,8x1,30 (odpowiednik setki)
- APO 20x0,65
oraz achromat 40x 0,65 nieznanej mi firmy i bez przedłużki

Może jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego chcę odwiedzić ślusarza, bo chcę zamówić ze 3-4 przedłużki. Nie znam jeszcze ceny, ale jakby cię interesowało, to daj znać ile sztuk. Przy większej ilości pewnie będzie taniej. Ja się wtedy dowiem o cenę i dam Ci znać.

Można jeszcze zadziałać domowym sposobem z tulejką z tworzywa sztucznego. Było o tym gdzieś tu na forum, ale nie pamiętam gdzie, bo przenośny dysk z archiwaliami zostawiłem w pracy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości