Jak poprawnie nazwać ten związek?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Jak poprawnie nazwać ten związek?

Post autor: Roszpuna »

W zródle zdjęcia wpisane jest, iż to izobutylobenzen, a ja się zastanawiam czy może też być 1-fenylo-2-metylopropan?

Jak to jest z tym przedrostkiem -izo? Czy ktoś może wytłumaczyć o co z nim dokładnie chodzi i w jakich przypadkach się stosuje?
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Jak poprawnie nazwać ten związek?

Post autor: Roszpuna »

Przepraszam, że post pod postem, ale co do powyższego przypomniała mi się jeszcze jedna wątpliwość.

Kiedy dokładnie w nazewnictwie pierścienia aromatycznego występuje słówko benzen a kiedy traktuje się go jako podstawnik fenylowy? Na przykład związek w poście wyżej (w linku). Jak to jest w końcu?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Jak poprawnie nazwać ten związek?

Post autor: Giardia Lamblia »

Roszpuna pisze:W zródle zdjęcia wpisane jest, iż to izobutylobenzen, a ja się zastanawiam czy może też być 1-fenylo-2-metylopropan?
Obydwie są poprawne, jedna jest zwyczajowa (-izo) druga jest systematyczna.
Roszpuna pisze:Jak to jest z tym przedrostkiem -izo? Czy ktoś może wytłumaczyć o co z nim dokładnie chodzi i w jakich przypadkach się stosuje?
To są odgórnie ustalone nazwy konkretnych grup, po prostu trzeba się ich nauczyć, jeżeli musisz nazywać zwyczajowo (nazwy z -izo są zwyczajowe, to samo dotyczy np. tert-butylu).
Roszpuna pisze:Kiedy dokładnie w nazewnictwie pierścienia aromatycznego występuje słówko benzen a kiedy traktuje się go jako podstawnik fenylowy? Na przykład związek w poście wyżej (w linku). Jak to jest w końcu?
Zależy od tego jakich członów używasz podczas nazywania. Izobutylo oznacza, że masz grupę, a nie pełny związek (wystaje Ci kreska będaca wiązaniem). Izobutyl sam w sobie jest grupą alkilową. Dlatego izobutylo jest po prostu podstawnikiem benzenu.
Natomiast fenylo oznacza, że ten benzen jest podstawnikiem i musisz go dodać do innego, pełnego związku (2-metylopropanu).
W skrócie:
nazwa grupy + nazwa pełnego związku = ok
nazwa grupy + nazwa grupy = nie ok
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Jak poprawnie nazwać ten związek?

Post autor: Olafek »

Można zarówno izobutylobenzen jak i 1-fenylo-2-metylopropan. Przedrostek izo- nie jest jakiś ogólny, po prostu niektóre podstawniki rozgałęzione otrzymały swoje nazwy zwyczajowe: izopropyl, izobutyl, sec-butyl itp. Właściwie można to nazwać jeszcze (2-metylo)propylobenzen, z tym że głupio to wygląda i trudno się pisze więc mówi się izobutylo.
Benzen i podstawnik fenylowy właściwie chyba można stosować zamiennie, zależy jak ci łatwiej nazwać. W tym przykładzie chyba wolałbym (ja) izobutylobenzen ale to chyba nie ma znaczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości