Czy najdłuższy podstawnik musi mieć najniższy numer?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Czy najdłuższy podstawnik musi mieć najniższy numer?

Post autor: Roszpuna »

Podaj nazwę systematyczną węglowodoru:

CH3-C(CH2CH3)=C(CH2CH3)-CH2CH3

nazwa według odpowiedzi to 3-etylo-4-metyloheks-3-en,
i mam następujące pytanie: czy mogłaby być nazwa 4-etylo-4-metylo? Bo tak też mi pasuje. Tylko właśnie zastanawiam się czy to obojętne, którą z tych nazw podam, czy też dłuższy podstawnik powinien mieć niższy numer?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Czy najdłuższy podstawnik musi mieć najniższy numer?

Post autor: Giardia Lamblia »

Łańcuch główny tutaj to:
Najdłuższy łańcuch z wiązaniem podwójnym + muszą być możliwie najniższe lokanty grup pobocznych i wiązania podwójnego (z czego wiązanie ma priorytet).
Roszpuna pisze:czy mogłaby być nazwa 4-etylo-4-metylo
Nie widzę jakim cudem takie coś wyszło.
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Czy najdłuższy podstawnik musi mieć najniższy numer?

Post autor: Roszpuna »

4-etylo-3-metylo, przepraszam za rozkojarzenie , czy mogłoby tak być?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Czy najdłuższy podstawnik musi mieć najniższy numer?

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie, lokant grupy etylowej ma być niższy (obowiązuje priorytet alfabetyczny, e jest przed m).
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Czy najdłuższy podstawnik musi mieć najniższy numer?

Post autor: Roszpuna »

czyli tutaj nie ma znaczenia to, że grupa etylowa jest dłuższa niż metylowa?

Myślałam, że w tej kolejności alfabetycznej chodzi o to, żeby po prostu nazwy były napisane odpowiednio po sobie. A więc to tyczy się też numerów? Grupa zaczynająca się na literę, która występuje wcześniej w alfabecie nie tylko musi być wymieniona wcześniej w nazewnictwie, ale też mieć niższy numer?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Czy najdłuższy podstawnik musi mieć najniższy numer?

Post autor: Giardia Lamblia »

Roszpuna pisze:Myślałam, że w tej kolejności alfabetycznej chodzi o to, żeby po prostu nazwy były napisane odpowiednio po sobie. A więc to tyczy się też numerów?
Według mojego źródła, jeżeli 2 różne podstawniki alifatyczne są w tej samej odległości od końców łańcucha (i mogą mieć różne lokanty, jak tu - 3 i 4), to priorytet ma kolejność literek w alfabecie.
Roszpuna pisze:Grupa zaczynająca się na literę, która występuje wcześniej w alfabecie nie tylko musi być wymieniona wcześniej w nazewnictwie, ale też mieć niższy numer?
Kiedy rzeczywiście masz taki wybór jak powyżej, to tak. W innych wypadkach obowiązują ogólnie najniższe lokanty.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości