Obiektyw 40X

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Bino
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2014, o 18:11

Obiektyw 40X

Post autor: Bino »

Jak obserwować preparat przez obiektyw 40X. Otóż ja w żaden sposób nie mogę znaleźć preparatu i ustawić ostrości.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektyw 40X

Post autor: planapo »

Jaki mikroskop, jaki preparat i Twoje doswiadczenie?
Bino
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2014, o 18:11

Re: Obiektyw 40X

Post autor: Bino »

Mikroskop delta optical genetic pro bino. Pteparaty to gródka ziemi, pocięta, mała igła jodły i włos. Szkiełko nakrywkowe 0,16mm. Przy obiektywie 4X i 10X wszystko jest miodzio lecz przy 40X widać białe pole jakby tego preparatu nie było. Preparat robiłem standardowo: szkiełko podstawowe na to pocięty i spłaszczony kawałek igły, mała kropla wody i szkiełko nakrywkowe. Jestem początkujący. Mikroskop dostałem parę dni temu. Proszęo pomoc, rady i dzięki za zainteresowanie się moim problemem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektyw 40X

Post autor: planapo »

To sa za grube preparaty dla obiektywu 40x, ale pole nie powinno byc biale. Czterdziestka jest dosc trudna i wymagajaca w pracy - nie wszystko da sie ogladac i potrzeba nieco wprawy w robieniu preparatow.

Ogladnij pod 40x np. ziarna skrobii (ziemniak/banan) i daj znac jak jest.
JohnyM

Re: Obiektyw 40X

Post autor: JohnyM »

Weź jakiś łatwy preparat (np: kilkanaście włosów, listek cebuli itp).
Ustaw na oko preparat pod obiektywem następnie obniż 40x tak aby prawie dotykał szkiełka nakrywkowego. Teraz powoli, używając śruby mikro oddalaj obiektyw od preparatu aż do uzyskania ostrego obrazu. Jak nabierzesz wprawy, do będziesz już radził sobie bez problemów.
Bino
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2014, o 18:11

Re: Obiektyw 40X

Post autor: Bino »

Więc tak. Na szkiełku podstawowym położyłem mały listek cebuli, dałem dwie krople wody i szkiełko nakrywkowe. Przy obiektywie 4 i 10X piękny obraz natomiast przy 40X zrobiłem tak jak JohnyM radził. Kiedy obiektyw prawie dotykał szkiełka nakrywkowego obraz był ciemniejszy natomiast w miarę oddalania śrubą makro coraz bardziej bielał. Przy skrobii było podobnie. Natomiast przy włosach cały cza obraz był biały. Może jest to związane ze zbyt małym natężeniem oświetlenia bądź złym położeniem kondensora

Zauważyłem, że kiedy maksymalnie oddalę obiektyw 40X i przysłonię ręką kolektor to widzę ciemniejszy obraz, a na nim jakieś pałeczki, kułeczka. Może mam obiektyw przeczyścić. Mam taki specjalny płyn i ściereczkę. Proszę o dalsze rady i pomoc.

A i jeszcze gdy obiektyw jest z preparatem czy bez to można zauważyć przezroczyste kułeczka i pałeczki wirujące niezależnie od poruszania stolika. Przy zasłonięciu kolektora pojawiają się tylko wyżej wspomniane dwie pałki i parę kułek.

Mały błąd, preparat oddalałem śrubą mikro i wtedy ciemniejszy obraz bielał. Nawet żadnych kontur nie uzyskałe tylko te przyciemniony obraz przy cebulce.

Zanotowałem, że również jak podniosę prawie do soczewki obiektywu preparar z igłą jodły to widaś zielone tło, ale w miarę oddalania śrubą mikrometryczną to obraz tylko bieleje, a na samym końcu gdy preparat jest najniżej to widaćte kropki.
JohnyM

Re: Obiektyw 40X

Post autor: JohnyM »

Nie zalałeś tego obiektywu olejkiem przypadkiem?
Bino
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2014, o 18:11

Re: Obiektyw 40X

Post autor: Bino »

Nie, ja jeszcze olejku nie używałem. Najpierw chcę ogarnąć ten obiektyw 40X. Te kułka widoczne po przysłonięciu kolektora może nie pozwalają uzyskać obrazu

Może trzeba ten obiektyw przemyć i wtedy będzie coś widać?

Udało się! Przemyłem obiektyw wodą. Preparat prawie przy obiektywie 40X. Obraz cebulki piękny Dziękuję Wam wszystkim za pomoc i dobre rady.

A, gródka ziemi też prezentuje się okazale.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości