Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Patrykowo »

Ok przepraszam, ale aktualnie nie mam za bardzo pytań , ale coś wymyśle, ale najpierw odpowiem

1. wewnętrzna błona mitochondrium jest pofałdowana dzięki czemu jest na niej więcej miejsca dla większej liczby enzymów łańcuchu oddechowego dzięki czemu może zachodzić on intensywniej i może powstawać więcej energii.

2. Zewnętrzna błona mitochondrium jest wysoce przepuszczalna dla małych cząsteczek dzięki czemu substraty oddychania tlenowego mogą łatwo się dostawać do wnętrza mitochondrium co ułatwia zachodzenie oddychania tlenowego.

to takie pytanko: dlaczego przeżuwacze nie pozbywają się mocznika lecz kierują go do żwacza?
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: adult »

Spróbuje napisać,jakby co proszę poprawić

W mitochondrium zachodzą procesy oddychania komórkowego. W matrix mitochondrium jest gromadzona energia w formie nukleotydu-ATP,która jest wykorzystywana w cyklu krebsa i reakcji pomostowej, natomiast w błonie wewnętrznej występują specjalne nośniki,które odgrywają rolę w procesie syntezy ATP w procesie łańcuchu oddechowego.

Wykaż związek budowy chloroplastu z pełnioną przez nie funkcją – podaj dwa argumenty.
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

Patrykowo pisze:
to takie pytanko: dlaczego przeżuwacze nie pozbywają się mocznika lecz kierują go do żwacza?
w żwaczu przezuwaczy znajduja sie bakterie, ktore odżywiają się mocznikiem. Zamiast go wydalać, przeznacza go na ich odżywienie.
adult pisze: Wykaż związek budowy chloroplastu z pełnioną przez nie funkcją – podaj dwa argumenty.
wewnetrza blona jest pofaldowana, co zwieksza powierzchnie absorbujaca.
zewnetrzna blona jest latwo przepuszczalna dla niektorych substancji ( h2o co2)
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

Patrykowo pisze:
to takie pytanko: dlaczego przeżuwacze nie pozbywają się mocznika lecz kierują go do żwacza?
w żwaczu przezuwaczy znajduja sie bakterie, ktore odżywiają się mocznikiem. Zamiast go wydalać, przeznacza go na ich odżywienie.
adult pisze: Wykaż związek budowy chloroplastu z pełnioną przez nie funkcją – podaj dwa argumenty.
wewnetrza blona jest pofaldowana, co zwieksza powierzchnie absorbujaca.
zewnetrzna blona jest latwo przepuszczalna dla niektorych substancji ( h2o co2)

Wyjasnij, dlaczego komorki czlowieka sa zroznicowane pod wzgledem budowy i funkcji chociaz maja te sama informacje genetyczna
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Patrykowo »

W różnych tkankach człowieka ulega ekspresji inna część materiału genetycznego co warunkuje inną ich budowę i przez to pełnienie innych funkcji.


Dlaczego sacharoza jest formą transportową cukrów u roślin?
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: adult »

przemkoooo pisze:
adult pisze: Wykaż związek budowy chloroplastu z pełnioną przez nie funkcją – podaj dwa argumenty.
wewnetrza blona jest pofaldowana, co zwieksza powierzchnie absorbujaca.
zewnetrzna blona jest latwo przepuszczalna dla niektorych substancji ( h2o co2)
To chyba dotyczy mitochondrium,nie chloroplastu albo ja jestem jakaś niedouczona.
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

adult pisze:
przemkoooo pisze:
adult pisze: Wykaż związek budowy chloroplastu z pełnioną przez nie funkcją – podaj dwa argumenty.
wewnetrza blona jest pofaldowana, co zwieksza powierzchnie absorbujaca.
zewnetrzna blona jest latwo przepuszczalna dla niektorych substancji ( h2o co2)
To chyba dotyczy mitochondrium,nie chloroplastu albo ja jestem jakaś niedouczona.
mysle ze wew blona jest ok. ale tego drugiego nie wiedzialem. popraw mnie prosze.
Patrykowo pisze:
Dlaczego sacharoza jest formą transportową cukrów u roślin?

poniewaz nie jest osmotycznie czynna.

? bo jakby byla glukoza to by naplywala woda. x


Wymien czynniki majace wplyw na ekspresje genow operonu laktozowego i opisz ich dzialanie
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: adult »

Jak możesz powiedzieć,że wewnętrzna błona jest pofałdowana? Ona tworzy dwa rodzaje struktur: tylakoidy gran i tylakoidy stromy i w jakikolwiek sposób NIE jest pofałdowana-ten opis idealnie pasuje do mitochondrium.

Błonę zewnętrzną cechuje większa przepuszczalność niż błonę wewnętrzną, dobrze przepuszcza jony i tu jest akurat ok.

Pytanie było: Wykaż związek budowy chloroplastu z pełnioną przez nie funkcją – podaj dwa argumenty.
Raczej powinieneś się odnieść do udziału w procesie fotosyntezy-w tylakoidach gran zachodzi faza jasna, w stromie (czyli koloidalnej macierzy chloroplastu) faza ciemna.Tyle.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: adult »

Znaczy faza jasna W BŁONACH tylakoidów gran-tak brzmi dokładnej
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Patrykowo »

przemkoooo,

sacharoza również jest osmotycznie czynna, więc zła odpowiedź

Wpływ na ekspresje genów operonu laktozowego ma mała zawartość glukozy, a duża laktozy w środowisku otaczającym bakterie. Wówczas laktoza łączy się z represorem, przez co on nie blokuje ekspresji genów odpowiedzialnych za syntezę enzymów rozkładających laktozę. Gdy jest dużo glukozy wówczas laktoza nie łączy się z represorem i on blokuje ekspresje genów odpowiedzialnych za syntezę enzymów rozkładających laktozę.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: adult »

Patrykowo,więc jak powinna brzmieć odpowiedz na twoje pytanie?

Podaj przykłady potwierdzające opinię,że grzyby cechuje duża różnorodność budowy plechy.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: adult »

adult pisze:
Podaj przykłady potwierdzające opinię,że grzyby cechuje duża różnorodność budowy plechy.
Ktoś wie jak to zgrabnie ująć?
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mikrotrabekule »

adult, parę stron temu odpowiadałam na to pytanie, nie wiem czy było to poprawne, ale napisałam tak:
Mikrotrabekule pisze: Nie wiem czy o to chodzi, ale ja napisałabym, że mają różne rodzaje strzępek (w końcu plecha składa się ze strzępek). Mamy więc strzępki:
- luźne
- plektenchymatyczne
które możemy podzielić na:
- komórczakowe
- jednojądrowe
- dikariotyczne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości