Mole chemia - zadania

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
eddyta97
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2014, o 12:22

Mole chemia - zadania

Post autor: eddyta97 »

Witam, bardzo prosiłabym o rozwiązanie dwóch zadań

1. Pewną ilość butanu poddano całkowitemu spalaniu uzyskując 17,6 g tlenku węgla (IV). Oblicz, jaką objętość butanu (w cm3) odmierzoną w 20 stopniach C pod ciśnieniem 1000 hPa poddano spalaniu. Wynik podaj z dokładnością do 1 cm3. Wartość stałej gazowej R=83,145 dm3*hPa/mol*K

2. Próbkę stopu glinu z magnezem o masie 10 g roztworzono w kwasie solnym. Podczas tego procesu przebiegły reakcje opisane równaniami:
2Al+6HCl2AlCl3 +3H2
Mg+2HClMgCl2+H2
Wydzielony podczas reakcji wodór zajął objętość 11,85 dm3 (w przeliczeniu na warunki normalne)
Oblicz skład tego stopu w procentach masowych.

Z góry dziękuje za rozwiązanie
eddyta97
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2014, o 12:22

Re: Mole chemia - zadania

Post autor: eddyta97 »

Niestety do tego zadania nie mam odpowiedzi, mam do drugiego. Dziękuję

eddyta97
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2014, o 12:22

Re: Mole chemia - zadania

Post autor: eddyta97 »

Tak, rozumiem. Dziękuje bardzo!
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Mole chemia - zadania

Post autor: Adax82 »

-MatMati-, eddyta97,
Proponuję nie tracić czasu na rozwiązanie tego drugiego zadania -młócone było i jest ono na forum regularnie co tydzień. Kilka osób i ja także ( kilka miesięcy temu ) podałem rozwiązanie. Proponuję szukać jeśli ktoś potrzebuje.
Zaproponowałem jednak coś więcej: ogólną metodę rozwiązywania podobnych zadań, gdzie możemy mieć do czynienia ze stopami różnych metali.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości