Nurtujące Pytania początkującego

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
groszeq
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2014, o 19:51

Nurtujące Pytania początkującego

Post autor: groszeq »

Witam , jestem uczniem 2 klasy LO . ucząc się stawiam sobie wiele pytań , mam nadzieję ,że mi pomożecie oraz inni uczniowie znajdą tutaj pomoc.

pierwszym właśnie takim pytaniem , które zainspirowało mnie aby stworzyć ten wątek dotyczy genetyki. Ucząc się w domu zastanawiam się czy chromosom zawiera całą informacje genetyczną o naszym organizmie ? ? wszystkich cechach i wgl ? czy są one rozmieszczone po wszystkich chromosomach, jeśli tak to poco w takim razie jest ich tyle ? a jeśli nie to oco właściwie chodzi z tymi chromosomami. ( rozumiem , że pytanie może być śmieszne dla kogoś kto to rozumie jednak przespałem trochę te tematy i staram się nadrobić braki
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Nurtujące Pytania początkującego

Post autor: Mårran »

Komplet informacji genetycznej jest zawarty w komplecie 46 chromosomów. Jest ich tyle, żeby łatwiej było przepisać informację podczas podziału komórki. Chromosomy tworzą się, żeby upakować DNA tak, by podczas podziału komórki porozdzielać je po równo do obu jąder. Przy luźnej chromatynie nie byłoby to raczej możliwe.
Pani Buka
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Nurtujące Pytania początkującego

Post autor: pawelsl »

groszeq pisze: pierwszym właśnie takim pytaniem , które zainspirowało mnie aby stworzyć ten wątek dotyczy genetyki. Ucząc się w domu zastanawiam się czy chromosom zawiera całą informacje genetyczną o naszym organizmie ? ?
Jeden nie.
groszeq pisze: wszystkich cechach i wgl ?
O wszystkich nie. Na przykład to czy ktoś jest wredny czy nie, nie jest zapisane na chromosomach [potrzebna bibliografia na potwierdzenie]
groszeq pisze: czy są one rozmieszczone po wszystkich chromosomach, jeśli tak to poco w takim razie jest ich tyle ?
A dlaczego masz w domu kilka szafek, a nie tylko jedną?
groszeq pisze: a jeśli nie to oco właściwie chodzi z tymi chromosomami. ( rozumiem , że pytanie może być śmieszne dla kogoś kto to rozumie jednak przespałem trochę te tematy i staram się nadrobić braki
Forum jest od tego, aby pytać i otrzymywać odpowiedzi .
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Nurtujące Pytania początkującego

Post autor: tchorz »

Myślę, że to że ktoś jest wredny czy ma taki a nie inny charakter też jes zapisane w chromosomach. Dowód? Ludzie z zespołem Downa są zwykle pogodni i mili.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Nurtujące Pytania początkującego

Post autor: Mårran »

Ludzie z zespołem Downa też czasem mogą dać nieźle popalić

Genetycznie uwarunkowany jest raczej poziom reakcji na stres itp. Choć i to da się wyćwiczyć wychowaniem.
Pani Buka
groszeq
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2014, o 19:51

Re: Nurtujące Pytania początkującego

Post autor: groszeq »

dziękuję bardzo za pomoc, zrozumiałem
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Nurtujące Pytania początkującego

Post autor: Mårran »

Miło nam D
Pani Buka
groszeq
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2014, o 19:51

Re: Nurtujące Pytania początkującego

Post autor: groszeq »

Skrzyżowano rośliny grochu o czerwonych kwiatach i żółtych nasionach z roślinami o białych kwiatach i zielonych nasionach.W pokoleniu F1, wszystkie rośliny miały czerwone kwiaty i żółte nasiona.Rośliny z pokolenia F1, skrzyżowano z podwójnymi homozygotami recesywnymi i uzyskano 400 roślin potomnych.


Określ, u ilu osobników z pokolenia F2, można spodziewać się czerwonych kwiatów i żółtych nasion

Więc , robię zadanka z genetyki i tutaj pojawił mi się kłopot ponieważ wychodzi mi że 200 osobników , a w odpowiedziach jest napisane 300 . nie za bardzo rozumiem skąd dodatkowe 100 , mógłbym ktoś pomóc ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości