Podstawowe procesy molekularne w komórce

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
lalalalalalalala95
Posty: 1
Rejestracja: 13 lis 2014, o 16:39

Podstawowe procesy molekularne w komórce

Post autor: lalalalalalalala95 »

Prosiłabym o pomoc, mam zrobić prezentację na temat Podstawowe procesy molekularne w komórce Co muszę w niej zawrzeć, jakie są te podstawowe procesy molekularne
Awatar użytkownika
Neuronka
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2014, o 20:41

Re: PODSTAWOWE PROCESY MOLEKULARNE

Post autor: Neuronka »

Nie bardzo rozumiem treść zadania. Bo to mogą być chyba zrówno procesy metaboliczne, jak i inne.
Jak dla mnie- mówię o komórce zwierzęcej:
Metaboliczne: oddychanie komórkowe (wszystkie etapy), cykl mocznikowy, deaminacja aminokwasów.
Inne: Endocytoza (fagocytoza + pinocytoza), egzocytoza, ruch cytoplazmy (rodzaje), cykl komórkowy (wszystkie fazy)
U roślinnej dodałabym jeszcze plazmolizę i deplazmolizę.
Ja próbowałabym to zrobić tak, ale nie wiem, czy o to chodzi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: PODSTAWOWE PROCESY MOLEKULARNE

Post autor: Giardia Lamblia »

Dziwne, że nie wspomniałaś o biosyntezie białka - coś, co powinno być na samym początku.

Zresztą to jest temat rzeka.

Fagocytoza i pinocytoza to odmiana endocytozy, a nie coś, co się zawiera w kategorii endocytoza".
Dochodzi nam jeszcze transcytoza, potocytoza i pączkowanie, ale jak już mówiłem - temat rzeka i wszystkiego nie omówisz.

Sądzę, że prezentacja dawno została zrobiona
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: PODSTAWOWE PROCESY MOLEKULARNE

Post autor: AnnaWP »

Chyba tak. Ale można pogdybać dla potomności".

Taki temat zwykle daje dość szerokie pole, z którego można wybrać to, co nam bardziej pasuje. W sumie wiele jest procesów, które można uznać za podstawowe.

Wymieniłabym tutaj grupy procesów:
- energetyczne, czyli pozyskiwanie energii. Opcja dla heterotrofów i szczególna sprawa autotrofów.
- zarządzanie informacją genetyczną, zarówno pionowe jak i poziome.
- przepływ błon w obrębie komórki - niedoceniana nieco w edukacji szkolnej, a niezmiernie ciekawa i ważna sprawa
- sygnalizacja komórkowa, do której włączyłabym polaryzację błony, być może regulację cyklu też.
- transport w obrębie komórki i przez błony.
Myślę, że nie wyczerpałam tematu, na pewno coś można dodać.

Jednak sądzę, że chodziło albo o krótkie wymienienie tych procesów, albo omówienie wybranej grupy procesów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości