Inhibicja niekompetencyjna- rtęć

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
biologpoczątkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2014, o 23:46

Inhibicja niekompetencyjna- rtęć

Post autor: biologpoczątkujący »

Nie jest to zadanie, zadane przez kogokolwiek. Po prostu chciałbym rozpisać sobie na jakimś przykładzie. Jaki enzym ulega inhibicji niekompetencyjnej pod wpływem rtęci? Chodzi mi o jakiś konkretny enzym- jego nazwe. Nie mogę znaleźć takich informacji szukając po różnych frazach związanych z rtęcią i inhibicją.
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Inhibicja niekompetencyjna- rtęć

Post autor: Anthrax »

Jony rtęci wiążą się np. z reduktazą tioredoksyny. Jeśli chcesz, to możesz poczytać o funkcji tego enzymu (jak i całego kompleksu tioredoksyny), nie przedstawię tego tutaj, bo nie jest to cel tego postu.

Toksyczny wpływ związków rtęci (a właściwie jonów tego metalu) polega na wypieraniu wodoru z grup tiolowych S-H w aminokwasach i tworzeniu chelatów, które nie spełniają już funkcji enzymów.

W podobny sposób przeprowadza się detoksykację - metodą chelatacji - tyle, że rtęć nie chelatuje grup tiolowych w białkach, tylko w cząsteczkach leku, który jest potem wraz ze związaną rtęcią wydalany z organizmu. Takim lekiem jest np. dimerkaplor (zwróćcie uwagę na jego budowę chemiczną).

Ogólnie to cała biochemia trucizn (ich działanie, leczenie zatruć) to bardzo ciekawa sprawa.
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Inhibicja niekompetencyjna- rtęć

Post autor: Anthrax »

Nie mogę znaleźć opcji edytuj w poprzednim poście

Poprawiam błąd: nazwa leku to dimerkaprol (a nie dimerkaplor)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości