szereg aktywności

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
mormer
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2014, o 22:10

szereg aktywności

Post autor: mormer »

Czy może mi ktoś powiedzieć czemu lit jest w szeregu przed potasem jeśli jest od niego mniej aktywny?
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: szereg aktywności

Post autor: Olafek »

Tutaj chodzi o właściwości utleniająco-redukujące, lit widocznie łatwiej tworzy kationy. Też mnie to zdziwiło, ale widocznie tak jest Dla litowców i berylowców to wzajemne się wypieranie nie ma zastosowania i tak.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: szereg aktywności

Post autor: tomaszp »

Ja rozumiem ten fakt, jako to, że właściwości elektrochemiczne nie są po prostu równoważne, ani nie korespondują z właściwościami chemicznymi pierwiastka . Lit niewątpliwie ma większą aktywność elektrochemiczną w porównaniu do sodu jego potencjał normalny to -3.0V, natomiast dla sodu to -2,71V. Nie świadczy to o ich właściwościach chemicznych, bo tak jak mi się wydaje, natura elektrochemiczna, a natura chemiczna pierwiastków mają różne podłoże, które niekoniecznie jest ze sobą powiązane w taki sam sposób.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: szereg aktywności

Post autor: DMchemik »

Natura elektrochemiczna nie jest naturą chemiczną?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości