Wytrącony osad odsączono i przemyto kolejno

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
Hymenophyllum
Posty: 123
Rejestracja: 12 sty 2012, o 14:38

Wytrącony osad odsączono i przemyto kolejno

Post autor: Hymenophyllum »

Wytrącony osad odsączono i przemyto kolejno
Co to znaczy, że przemyto? W jaki sposób uwzględnić to w zadaniu?
Mam np. przemyto 20 ml roztworu NaCO3 o stężeniu 0,2 mol/dm3 (naco3 jako substrat lub produkt reakcji wymiany)
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Wytrącony osad odsączono i przemyto kolejno

Post autor: Olafek »

Po pierwsze to nie ma czegoś takiego NaCO3. Można powiedzieć, że np. masz jakąś stałą substancję i to przemyto, to znaczy że ten roztwór wprowadzono, zaszła reakcji i potem ten roztwór po reakcji zabrano.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Wytrącony osad odsączono i przemyto kolejno

Post autor: Adax82 »

Hymenophyllum,
Cytuj dosłownie treść zadania, a nie jego część. Bo ważne jest nie tylko to, czym przemyto, ale też to, co przemyto.
Olafek,
Oj mój Przyjacielu. Sam dopiero co zwracałeś uwagę Gardii, że się czepia, a sam robisz to samo. W końcu oczywistym jest, że jak ktoś napisał KCO3 to miał na myśli K2CO3 - analogiczną argumentacje zastosowałeś w zadaniu z rozpuszczalnością/nierozpuszczalnością substancji wobec Gardii. Proszę, bądź ponad takimi sprawami bo wszyscy jesteśmy omylni.
Hymenophyllum,
Niedawno Olafek wyjaśniał podobną kwestię w odniesieniu do innego zadania ( co akurat nie ma znaczenia ) - zwracał uwagę na zmianę rozpuszczalności w kwestii zastosowania roztworów dwóch soli. Poszukaj na forum, było to na przestrzeni kilku ostatnich dni ( chyba w problematyczne zadanie )
Awatar użytkownika
Hymenophyllum
Posty: 123
Rejestracja: 12 sty 2012, o 14:38

Re: Wytrącony osad odsączono i przemyto kolejno

Post autor: Hymenophyllum »

Nie chciałem przytaczać treści zadania, żeby czasem ktoś nie zrobił tego za mnie.
Ale przytoczę, z zaznaczeniem, że szukam tylko pomocy teoretycznej.

Do 100ml roztworu AgNO3 o stężeniu 0,050 mol/l dodano 100ml roztworu KCl o stężeniu 0,10 mol/l. Wytrącony osad odsączono i przemyto kolejno
a) 20 ml roztworu KCl o stężeniu 0,010 mol/l
b) 20 ml roztworu KNO3 o stężeniu 0,010 mol/l
c) 20 ml wody destylowanej
Mam obliczyć ile milimol kationów Ag pozostało po wytrąceniu osadu oraz ile milimol Ag rozpuściło się w poszczególnych etapach (a,b,c). W obliczeniach uwzględnić siłę jonową. pKso(AgCl)=9,8
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Wytrącony osad odsączono i przemyto kolejno

Post autor: Olafek »

Adax82 pisze: Oj mój Przyjacielu. Sam dopiero co zwracałeś uwagę Gardii, że się czepia, a sam robisz to samo. W końcu oczywistym jest, że jak ktoś napisał KCO3 to miał na myśli K2CO3 - analogiczną argumentacje zastosowałeś w zadaniu z rozpuszczalnością/nierozpuszczalnością substancji wobec Gardii. Proszę, bądź ponad takimi sprawami bo wszyscy jesteśmy omylni.
Po części masz rację, no ale powiedzenie sól nierozpuszczalna zamiast sól praktycznie nierozpuszczalna to jest uproszczenie, natomiast napisanie NaCO3 zamiast Na2CO3 (lub NaHCO3 przecież np.) to już raczej uproszczenie nie jest, jak już to literówka. Jestem na to wyczulony bo u mnie w klasie notorycznie słyszę NaCl2 lub MgOH.

Wracając do zadania, tak jak już pisałem. Przemyto roztworem tzn. dodano tego roztworu, co tam miało zajść to zaszło, zabrali ten roztwór, znowu następny i tak aż został jakiśtam osad.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości