dysocjacja aminokwasów

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Szymonddd
Posty: 1
Rejestracja: 19 wrz 2014, o 17:27

dysocjacja aminokwasów

Post autor: Szymonddd »

Hej, mam prośbę. Mógłby mi ktoś narysować dysocjację aminokwasów takich jak: cysteina, tyrozyna, arginina, kwas glutaminowy, kwas asparaginowy. Z tego co wiem są one 4-ro etapowe a ja za chiny nie mam pojęcia które H odłączają się w danym momencie dysocjacji. Z góry dziękuję za odpowiedz!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: dysocjacja aminokwasów

Post autor: Giardia Lamblia »

Im coś jest mocniejszym kwasem, tym łatwiej dysocjuje oddaje proton.

Nie może być tak, że grupa mniej kwasowa dysocjuje przed grupą bardziej kwasową. Kolejność musi zostać zachowana. Pamiętaj o wpływie efektu indukcyjnego m.in. na kwasowość grupy karboksylowej.

Dla przykładu, kwas asparaginowy:
1.gif
(5.02 KiB) Nie pobierany
Spróbuj najpierw sam wykombinować. Zamieść swoją propozycję, to sprawdzę.
Awatar użytkownika
gabi_ja
Posty: 44
Rejestracja: 3 lis 2011, o 15:03

Re: dysocjacja aminokwasów

Post autor: gabi_ja »

to ja podbijam pytanie brzmi: czy najpierw zdysocjuje grupa NH3 z reszty aminokwasowej czy ta od węgla alfa u argininy?
obstawiam że ta z reszty aminokwasowej, bo wydaje mi się że powinna być mniej zasadowa.

a przy okazji które aminokwasy mają najdłuższe długości fal w widmie?
z góry dziękuję za odp
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: dysocjacja aminokwasów

Post autor: DMchemik »

Ta przy alfa. Sól wewnętrzna tworzy się akurat tam ze względu na sąsiedztwo grup, choć fakt faktem, że ta w reszcie jest bardziej zasadowa.

drugie pytanie jest trochę nieścisłe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości