Tworzenie nazw alkoholi

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
stworekpotworek
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2014, o 17:58

Tworzenie nazw alkoholi

Post autor: stworekpotworek »

Witam. Czy moglby mi ktos sprawdzic nazwy nastepujacych alkoholi, bo mam z tym zawsze problem z gory bardzo dziekuje.
a) CH3-CH(CH3)-(CH2)2-CH2OH 4-metylopentan-1-ol.
b) CH3-CH2-C(CH3)2-CH2OH 2,2-dimetylobutan-1-ol.
c) CH2(OH)-CH=CH-CH2-CH3 pent-2-en-1-ol.
d) CH3-C(potrojne wiazanie)C-CH2-CH(OH)-CH3 heks-2-yn-5-ol.
Dziekuje za sprawdzenie.

Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Tworzenie nazw alkoholi

Post autor: Olafek »

W przykładzie d numerujesz tak, żeby grupa OH miała jak najniższy lokant, czyli heks-4-yn-2-ol.
stworekpotworek
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2014, o 17:58

Re: Tworzenie nazw alkoholi

Post autor: stworekpotworek »

A tutaj nie chodzi o to, ze, jak wystepuje wiazanie wielokrotne, to najpierw numerujemy tak, zeby to wiazanie mialo jak najmniejszy numer , a lokant nie ma znaczenia?
Cale zycie mam z tym problem, z tymi cholernymi nazwami Czy moglby ktos mi wytlumaczyc jak tworzy sie nazwy alkoholi? Z tego co zdarzylam zapamietac, to nazwy alkanow tworzymy tak, zeby lokant mial jak najmniejszy numer, nazwy alkenow i alkinow tworzymy tak, zeby wiazanie mialo jak najmniejszy numer A jak jest z tymi alkoholami? Zawsze przy alkoholach grupa OH ma miec jak najmniejszy numer , nie wazne czy wystepuje wiazanie pojedyncze, podwojne czy potrojne ?

Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Tworzenie nazw alkoholi

Post autor: Olafek »

Z tego co mi wiadomo to w alkoholach nazwy tworzymy tak, żeby grupa OH miała jak najniższy lokant bez względu na wiązania podwójne czy potrójne.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Tworzenie nazw alkoholi

Post autor: Giardia Lamblia »

Podstawy nazewnictwa
Otwórz-ten-załącznik.pdf
(214.88 KiB) Pobrany 37 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości