uslanie produktów reakcji

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
arnagorn
Posty: 33
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:27

uslanie produktów reakcji

Post autor: arnagorn »

Czesc, skąd mam wiedzieć jakie produkty otrzymam w wyniku reakcji np. As2S3 + HNO3 + H2O ? Czy jest na to jakas metoda? Jak te produkty ustalić?

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: uslanie produktów reakcji

Post autor: DMchemik »

można było by porównać potencjały. Kwas azotowy utleni każdy atom o potencjale niższym do formy także o potencjale niższym. No to sprawdźmy. Załóżmy redukcję HNO3 do NO, E=0,96 V

a teraz potencjały utlenienia:

S2- == S == H2SO3 === SO4(2-) kolejno 0,48 == 0,45 == 0,17 Wniosek? Dojdziemy do SO4(2-)

As(III) === AsO4(3-) ok. 0,56. Więc NHO3 może utlenić arsen do tej formy
arnagorn
Posty: 33
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:27

Re: uslanie produktów reakcji

Post autor: arnagorn »

Mam w zadaniu podane takie produkty : H3AsO4 + H2SO4 + NO. Co to jest ta różnica potencjałów? Mógłbyś mi wytłumaczyć łopatologicznie tę redukcje Z HNO3 do NO krok po kroku? Tak samo utlenianie siarki S2- == S == H2SO3 === SO4(2-) ? Bardzo bym był Ci wdzięczny. Przepraszam ze dużo pytań na raz zadaję, ale mnie to ciekawi i chciałbym wiedzieć

Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: uslanie produktów reakcji

Post autor: Olafek »

Potencjał dla danej reakcji (ogniwa) określa napięcie, jakie się wytwarza między produktami a substratami (lub coś w tym stylu). Głównie chodzi o to, że jeżeli jedno z półogniw ma niższy potencjał to może na nim zachodzić utlenianie w obecności półogniwa o potencjale wyższym, jeżeli może na nim zachodzić redukcja, np.
X X+ + e- E0=0,5V
Y + e- Y- E0=0,4V
Reakcja między X i Y nie zajdzie, ponieważ potencjał na anodzie (X, utlenianie) jest wyższy niż na potencjalnej katodzie (Y, redukcja).

Tego typu zadań się nie rozwiązuje w ten sposób, tu po prostu musisz wiedzieć co powstaje i tyle. Jakbyś potrzebował dla siebie to ok, ale na maturze na pewno ci nie podadzą potencjałów Chociaż bardzo w stylu maturalnym byłoby po prostu podanie produktów reakcji lub chociaż jakichś wskazówek. Nieorganiczna już ma to do siebie.
arnagorn
Posty: 33
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:27

Re: uslanie produktów reakcji

Post autor: arnagorn »

Ok, to o mature się nie boje a tak dla zaspokojenia potrzeby wiedzy i ciekawości, mógłbym prosić o rozpisanie przekształcenia tego HNO3 i tej siarki?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości