Pojęcie plagiatu

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
nateczka
Posty: 43
Rejestracja: 11 sty 2015, o 02:00

Pojęcie plagiatu

Post autor: nateczka »

Hej, szukałam wczoraj takiego tematu, ale nie znalazłam, jeśli jednak jest, to przepraszam za spam Otóż myślę intensywnie nad tematem pracy badawczej już od dłuższego czasu i nazbierało mi się kilka, myślę, że dość fajnych pomysłów na pracę o charakterze oberwacyjnym, ale zauważyłam, że niektóre tematy przynajmniej raz już pojawiły się na OB, tylko że oczywiście prace były prowadzone na innym terenie i tu się pojawia pytanie, czy moja praca nie będzie uznana za plagiat, jeśli tytuł będzie ten sam, a tylko teren w tytule ulegnie zmianie? Z góry dzięki za odpowiedzi
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pojęcie plagiatu

Post autor: AnnaWP »

Nauka opiera się na tysiąckrotnych często powtórzeniach. Pojedynczy wynik ma małe znaczenie, bo jest po prostu niewiarygodny.
Raz to nawet homeopatia się potwierdziła wynikami, ale co z tego, skoro tylko raz i tysiące późniejszych badań nie wykazało skuteczności

Spokojnie możesz wykorzystać temat. Wprowadzenie nowego terenu daje gwarancję nad wyraz. A tak naprawdę, to nawet wykorzystanie tego samego terenu, ale w rok później daje gwarancję - a wyniki kolegi / koleżanki należy wtedy porównać w dyskusji.

Plagiatem jest wykorzystanie tekstu pracy, wyników pracy, a nie sam temat. Oczywiście temat też należy ująć w słowa po swojemu.
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: Pojęcie plagiatu

Post autor: Tomecek »

Oo, a ja się bałem, że muszę zmienić temat, bo też prowadze prace obserwacyjną i dowiedziałem się, że w tym roku była praca o tym samym ptaku na tym samym terenie (tyle, że ja ten teren rozszerzam).
Dziękuję za wyjaśnienie.

nateczka
Posty: 43
Rejestracja: 11 sty 2015, o 02:00

Re: Pojęcie plagiatu

Post autor: nateczka »

Uff, ja tez bardzo dziekuje

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości