Przepuszczalność komórki dla jonów K+

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Przepuszczalność komórki dla jonów K+

Post autor: sufler »

Witam.
To pytanie może nie do końca dotyczy komórek nerwowych, tylko każdej pobudliwej komórki. czyli w zasadzie każdej Ale chodzi o budowanie potencjału.

W podręczniku do biologii, który mam jeszcze z liceum (WSiP 2012), jest takie stwierdzenie "Błona kom. jest nieprzepuszczalna dla wielkich cząsteczek anionów białkowych, a przepuszczalna dla kationów - łatwiej przenikają przez nią (zgodnie z gradientem stężeń) z komórki kationy potasu niż wnikają do wnętrza komórki - większe i uwodnione kationy sodu."

Po przeczytaniu takie opisu zrozumiałem, że kationy Na+ wymagają jakichś kanałów czy przenośników, ale K+ swobodnie dyfundują przez błonę. Ale to się trochę kłóci z tym rysunkiem, który później znalazłem:

Z tego wynika, że zarówno jony K+ jak i Na+ potrzebują kanałów, które są odpowiednio przez komórkę zamykane i otwierane. W takim razie jako jest różnica w trudności przenikania K+ i Na+ i co powoduje ich nierównomierne rozmieszczenie po obu stronach błony?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Przepuszczalność komórki dla jonów K+

Post autor: Giardia Lamblia »

Żadne jony nieorganiczne nie przenikają przez błonę na zasadzie dyfuzji prostej.

Musi być kanał.

Ich nierównomierne rozmieszczenie powoduje przede wszystkim pompa sodowo-potasowa (Na+/K+ ATP-aza).

Autor coś ćpał.

Rysunek też jest zły, bo kanały K1 są otwarte przez cały czas kiedy komórka jest spolaryzowana. Jony potasowe są trzymane w środku dzięki anionom białczanowym (chęć przesuwania się zgodnie z gradientem stężeń jest równoważona przez siły elektrostatyczne). Napływ jonów sodowych do komórki (depolaryzacja) zaburza tę równowagę i gradient uzyskuje przewagę - jony potasowe uciekają (repolaryzacja).

W zależności od typu komórki mogą one mieć właściwości prostownicze i zamykać się podczas repolaryzacji (siła naporu jonów potasowych zamyka kanały). W neuronach i komórkach mięśniowych nie mają takich właściwości.

Ogólnie jest dużo typów kanałów potasowych, kodowane przez różne geny. Z kanałami sodowymi sprawa wydaje się być prostsza.
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Re: Przepuszczalność komórki dla jonów K+

Post autor: sufler »

Ok. Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Tak mi się wydawało, że coś tam było nie tak. Znaczy, w sumie oni nie napisali wprost, że to chodzi o dyfuzję prostą ten fragment co zacytowałem, to brzmi jak taki wypełniacz, który właściwie nie wiadomo co miał wnosić Łatwiej przenikają można się zapytać, co to znaczy łatwiej"?

W każdym razie, jeszcze raz dzięki. Potem jeszcze zadam pytanie w sprawie refrakcji, ale muszę jeszcze to przemyśleć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości