Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
pesel

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: pesel »

Olafek pisze:Możemy sprawdzić po kolei alkany, alkeny i alkiny, no ale wtedy trzeba czasami już rzeczywiście zastosować n-ki ale to jakoś ujdzie.
To do której z tych grup należy związek o którym mowa w zadaniu?

W ilu krokach doszedłbyś tą metodą do np. C19H12? Nie napiszę o takim "patologicznym" związku jak karbomer o składzie C30H6
Olafek pisze:Byłoby znacznie mniej kombinowania gdybyś ograniczył się do związków na poziomie maturalny
Naftalen jest na tym poziomie.
Olafek pisze:bo trzeba by się bawić w zamienianie ułamków dziesiętnych na zwykłe, co potrafi jakieś 20% populacji maturzystów z rozszerzoną matmą i 1% z podstawową
Na pewno nie to miałeś na myśli bo zamiany ułamka dziesiętnego na zwykły, czyli czegoś takiego: 0,52463=52463/100000 - raczej jest w zasięgu zwykłych śmiertelników. Problemem może być sprowadzenie stosunku dwóch ułamków (zwykłych/dziesiętnych) do skróconego ułamka zwykłego czyli stosunku możliwie najmniejszych dwóch liczb naturalnych.
Olafek pisze:Faktycznie twój (powiedzmy że twój bo ja też tak bym w sumie zrobił na olimpiadzie czy gdzieś) jest szybszy
To jest mój sposób tylko w takim sensie, że go zastosowałem. To standard w takich przypadkach dlatego tak z Tobą walczę .
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: Olafek »

pesel pisze: To do której z tych grup należy związek o którym mowa w zadaniu?
W ilu krokach doszedłbyś tą metodą do np. C19H12? Nie napiszę o takim "patologicznym" związku jak karbomer o składzie C30H6
Na podstawie tylko wzoru empirycznego trudno określić grupę związków, mogą to być związki aromatyczne (zacytowany naftalen) albo jakiś diyn czy tetraen. Trochę by to niestety zajęło, ale na potrzeby matury ten sposób jest ok, tak duży stopień nienasycenia to już jest rzadkość, no chyba że na olimpiadach
pesel pisze:Naftalen jest na tym poziomie.
Rzeczywiście Przeoczyłem bo wzorów sumarycznych w wyższej chemii się dla takich związków nie stosuje a w szkole dopiero jesteśmy na alkinach.
pesel pisze:Na pewno nie to miałeś na myśli bo zamiany ułamka dziesiętnego na zwykły, czyli czegoś takiego: 0,52463=52463/100000
Masz rację, nie miałem Chodziło mi o ułamek dziesiętny o rozwinięciu okresowym, tzn. np. 0,4896(4896) itd. Bez odpowiednich operacji matematycznych nie dowiemy się, że to jest 544/1111 Oczywiście jeżeli wyjdzie 1,25 to nie ma problemu, ale z takimi jak 0,454545 już może być problem.
pesel pisze:To jest mój sposób tylko w takim sensie, że go zastosowałem. To standard w takich przypadkach dlatego tak z Tobą walczę .
Standard standardem, na pewno nie w mojej grupie Jak dla mnie to ten sposób z xy też jest prostszy, ale dla niektórych nieosiągalny.
pesel

Re: Odgadywanie pierwiastka na podstawie zawartości w tlenku

Post autor: pesel »

Dzięki za dyskusję, serio. Dajesz radę. pzdr
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości