Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
stary102
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2015, o 18:35

Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Post autor: stary102 »

Witam,
Witam mam pytanie szczególnie dla osób które zaczęły medycynę po studiach albo inne kierunki.
Jeśli przypuśćmy w wieku 27 lat zaczął bym teraz studia (mam już ukończone studia) to co muszę zrobić aby być ubezpieczonym zdrowotnie
Czy mam się zarejestrować jako bezrobotny i studiować Czy mam zostać farbowanym rolnikiem
Bo ogólnie z tego co wiem nie można płacić składki zdrowotnej jeśli się nigdzie nie pracuje nawet jeśli się ma zaoszczędzone pieniądze.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Post autor: Giardia Lamblia »

2. Ubezpieczonymi są także:
1) studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, którzy studiują w Rzeczypospolitej Polskiej, [.]
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych)
(Dz.U. 2004 Nr 210 poz. 2135) Art.3 ust. 2 pkt 1

Brak wzmianki o ograniczeniach wiekowych w przypadku ubezpieczonego (co innego definiowanie członka rodziny w ustawie, ale to inna kwestia).

Ubezpieczenie społeczne ma osobną ustawę, ale pytasz jak rozumiem o zdrowotne.
sandoz
Posty: 225
Rejestracja: 12 lip 2013, o 14:19

Re: Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Post autor: sandoz »

Takich studentów ubezpiecza wtedy uczelnia bo rodzic to chyba do 26 roku zycia .Cos takiego ostatnio czytałam ,warto do dziekanatu dzwonic są bieżąco.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Post autor: randomlogin »

Ale po co dzwonic, przepisy sa jasne. Studentow ktorzy nie maja ubezpieczenia lub prawa do niego w pierwszej kolejnosci z innego tytulu na ich wniosek ubezpiecza uczelnia. I dokladnie tak jest z niepracujacymi osabami po 26rz. Do PUP pojsc nie mozna jako studenr, bo nie zarejestruja, a jak naklamiesz to moga kazac zwrocic zaplacone skladki/za leczenie w tym okresie. Znaczy to juz NFZ. Slaby pomysl.

stary102
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2015, o 18:35

Re: Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Post autor: stary102 »

A na forum jest kilka osób które studiują medycyne w wieku np 30 lat Czy któryś z nich mógłby powiedzieć jak rozwiązał sprawe ubezpieczenia zdrowotnego
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Post autor: Giardia Lamblia »

stary102 pisze:Czy któryś z nich mógłby powiedzieć jak rozwiązał sprawe ubezpieczenia zdrowotnego
Czego nie zrozumiałeś.? Dostałeś 2 odpowiedzi, w tym jedną z zacytowaną podstawą prawną.
stary102
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2015, o 18:35

Re: Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Post autor: stary102 »

Giardia Lamblia pisze:
stary102 pisze:Czy któryś z nich mógłby powiedzieć jak rozwiązał sprawe ubezpieczenia zdrowotnego
Czego nie zrozumiałeś.? Dostałeś 2 odpowiedzi, w tym jedną z zacytowaną podstawą prawną.
Kolego czy ty wogole miałes choć odrobine doczynienia z poslkim prawem To ze pisze w prawie to nie znaczy ze tak jest w rzeczywistosci
Polska nie jest USA
Prawo jest prawem a praktyka jest praktyką.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna po studiach a składka zdrowotna

Post autor: randomlogin »

Za malo znakow interpunkcyjnych.
W USA jest o wiele wiecej martwych przepisow niz w PL.
Odpowiedzi masz powyzej, i to takie, ze nic nie trzeba obchodzic, nic nie trzeba kombinowac, po prostu proste i wygodne - jesli nie zadales sobie trudu ich przeczytania, albo co gorsza ich nie rozumiesz - trudno.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości