jak uzyskac ekstrakt z roślin

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
czamp
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2015, o 21:04

jak uzyskac ekstrakt z roślin

Post autor: czamp »

podpowie mi ktoś jak najlepiej uzyskać wyciąg z danej rosliny tzn czym mam ją zalac zeby uzyskać jak najwiecej pożytecznych składników w postaci płynu
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: jak uzyskac ekstrakt z roślin

Post autor: Morgotheron »

Nie wiem jaki składnik występujący w tej roślinie masz. My ekstrakcję olejka goździkowego prowadziliśmy chlorkiem metylenu. Tam głównym składnikiem jest eugenol, dość oleista ciecz.
biofiz2012.pdf
(1.31 MiB) Pobrany 152 razy
czamp
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2015, o 21:04

Re: jak uzyskac ekstrakt z roślin

Post autor: czamp »

chodzi mi o uzyskanie wyciągu z oregano,dziurawca,babki lancetowe itd.ogół ziól
a co jakbym wykorzystał alkohol
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: jak uzyskac ekstrakt z roślin

Post autor: Morgotheron »

W sumie dobry pomysł. Alkohol jest mniej polarny i bardziej powinny do niego przechodzić cząsteczki wyciągów". Poza tym większość tych składników roślin jest nie tak polarna jak woda. Można spróbować z alkoholem, który jest w miarę bezpiecznym rozpuszczalnikiem, więc raczej nie powinna stać się krzywda, bardziej jedynie uważać na zioła, niektóre alkaloidy mogą być wysoce niekorzystne w większych ilościach, ale to już o jakiejś książki albo zielarza trzeba by było zajrzeć.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: jak uzyskac ekstrakt z roślin

Post autor: deVries »

W monografiach farmakopealnych dla poszczególnych surowców masz napisane, czym ekstrahować.
czamp
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2015, o 21:04

Re: jak uzyskac ekstrakt z roślin

Post autor: czamp »

a gdzie to jest?
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: jak uzyskac ekstrakt z roślin

Post autor: deVries »

W Farmakopei. Jak wpiszesz w google przykładowo origani herba pharmacopoeia to zazwyczaj jakaś monografia wyskoczy. Tylko wyciągi tam opisane są stosowane zazwyczaj do TLC, jakbyś chciał to pić czy się tym smarować (po co.), to nie bardzo, bo często używa się chlorku metylenu, chloroformu, metanolu itp. W przypadku surowców olejkowych można się w destylację z parą wodną pobawić, jak masz warunki.

Oczywiście zwykłym etanolem też możesz ekstrahować, czemu nie Po co Ci te wyciągi?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości