Asymetryczny węgiel w prolinie

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Asymetryczny węgiel w prolinie

Post autor: Xardas »

Jakie podstawniki znajdują przy asymetrycznym węglu w prolinie ?
-COOH , -H, a pozostałe dwa ? Bo to jest pierścień i szczerze powiedziawszy nie wiem jak go podzielić.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Asymetryczny węgiel w prolinie

Post autor: Giardia Lamblia »

Po co chcesz go dzielić?
1.png
Obydwa enancjomery.
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Re: Asymetryczny węgiel w prolinie

Post autor: Xardas »

No ale nie odpowiedziałeś mi na pytanie jakie są dwa pozostałe podstawniki przy asymetrycznym atomie węgla. Ja na tych rysunkach widzę tylko -COOH i -H. Natomiast ten pierścień chyba trzeba jakoś podzielić bo inaczej jak podać pozostałe dwa podstawniki ?
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Re: Asymetryczny węgiel w prolinie

Post autor: Xardas »

Ewentualnie może wystarczy podać - NH2 i - CH2 ?
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Asymetryczny węgiel w prolinie

Post autor: Olafek »

Tego się nie da powiedzieć co to za podstawniki, ewentualnie można to uznać za jeden podwójny podstawnik cykliczny (nie wiem jak to nazwać pewnie jakoś się to nazywa). Masz takie zadanie podać podstawniki?
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Re: Asymetryczny węgiel w prolinie

Post autor: Xardas »

To nie jest zadanie. Po prostu naszły mnie takie rozmyślania bo właśnie miałem stereochemię ostatnio na lekcji.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Asymetryczny węgiel w prolinie

Post autor: Giardia Lamblia »

To jest jeden podstawnik, a całość tworzy pierścień pirolidynowy.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Asymetryczny węgiel w prolinie

Post autor: DMchemik »

Ten pierścień tworzy 2 podstawniki. Jednym z nich jest grupa NH2+, drugim CH2, to nie ma znaczenia że łańcuch się zamknął w pierścień, bo ten pierścień jest inny idą zgodnie ze wskazówkami zegara (wiecie jeszcze co to znaczy? Rodzice lub dziadkowie wam pokazywali jak wygląda zegar ze wskazówkami? -) ) gdzie znajduje się N, a inny gdy idziemy w kierunku przeciwnym. Gdyby Zamiast tego azotu była tam grupa CH2, czyli mielibyśmy pierścień cyklopentanu, to węgiel straciłby asymetryczność bo pierścień byłby w obie identyczny, czyli stanowiłby 2 identyczne podstawniki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość