Zadania do sprawdzenia z amfoteryczności

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

Zadania do sprawdzenia z amfoteryczności

Post autor: witamina110 »

Hej, robiłam amfoteryczność z persony i wg mnie w kilku odp. są błędy.
1.png
1.png (23.75 KiB) Przejrzano 945 razy
2.png
2.png (33.15 KiB) Przejrzano 945 razy
3.png
3.png (41.88 KiB) Przejrzano 945 razy
4.png
4.png (18.77 KiB) Przejrzano 945 razy
trochę małe te zdjęcia, ale raczej wszystko widać

1071. ja dałam odpowiedź B, a w odpowiedziach jest A.ZnSO4+ NaOH Zn(OH)2 + Na2SO4
Zn(OH)2+ NaOH Na2[Zn(OH)4], jak podaje się produkty reakcji soli+nadmiar zasady to te produkty po dodaniu do siebie tych dwóch reakcji powyżej (sumarycznie)?
1080. I reakcja jest zapisem jonowym II i ta druga też jest dobra reakcja, IV jest dobrze? ma tam być + h2o?
bo dali odp. C, a mi się wydaje, że reakcje I,II,IV są poprawne.

1089 powinno być D tylko 3, a odp. jest B
1090 wychodzi A a w odp. jest B

Prosiłabym o rozwiązanie jeszcze tych zadań.
1. W jakim stosunku objętościowym należy zmieszać 1-molowy Al2(SO4)3 z 1-molowym NaOH, aby po reakcji nie było osadu?

2.w jakim stosunku objętościowym należy zmieszać 1 molowy AlCl3 z 1 molowym KOH, aby w reakcji powstał rozpuszczalny związek glinu?

3. Na podstawie wyników jakich reakcji można rozróżnić roztwory:
a)azotanu (V) miedzi, azotanu (v) srebra, azotanu (v) magnezu
b)azotanu (v) baru, azotanu (v) ołowiu (II), kwasu azotowego (V)
c) wodorotlenku sodu, kwasu solnego, chlorku baru, chlorku sodu

4. Napisz w formie cząsteczkowej równania strącania osadów: siarczku rtęci (II), siarczku manganu (II), węglanu srebra(I), węglanu baru, krzemianu glinu.

pesel

Re: Zadania do sprawdzenia z amfoteryczności

Post autor: pesel »

1071. Produkty, a nie produkty pośrednie.
1080. IV nie zachodzi, dziwny związek miedzi po prawej stronie.
1089. Tylko 1 i 2. Policz w jakim stosunku molowym zmieszano NaOH i sól. W trzecim aż 5:1, rozpuści się. W pierwszym 1:2 (ale jednak trochę powstanie mimo, że nie z całej ilości). W drugim 2:1, a więc całość przereaguje do wodorotlenku.
1090. Zauważ, że NaOH jest w lekkim nadmiarze, więc część wodorotlenku się rozpuści.

1. Nie mniejszym niż 1:8. Lub druga odpowiedź dla upierdliwych to dodać tyle NaOH aby nie przekroczyć iloczynu rozpuszczlności Al(OH)3

2. Ponad 1:3. A żeby powstał tylko rozpuszczalny to nie mniej niż 1:4.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość