Masy płytek, pytanie do przykładu.

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
Emma00
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2014, o 18:19

Masy płytek, pytanie do przykładu.

Post autor: Emma00 »

Płytkę miedzianą o masie 31,96 g zanurzono w roztworze AgNO3. Ile srebra przereagowało, jeżeli po reakcji masa płytki wynosiła 35 g? Ile gramów srebra osadziło się na płytce?

Mam problem z tego typu zadaniami. Wiem, że są to jedne z prostszych zadań, jednak mam prośbę, aby ktoś wyjaśnił mi mechanizm. Skąd mam wiedzieć co się osadza i jak wyliczyć ile gramów pierwiastka przereaguje? Nie widzę tego w tych zadaniach i byłabym wdzięczna, jakby ktoś mi to
łopatologicznie wyjaśnił.

adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Masy płytek, pytanie do przykładu.

Post autor: adult »

Też mam z nimi problem,również czekam za odp
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Masy płytek, pytanie do przykładu.

Post autor: adult »

Emma00 pisze:Płytkę miedzianą o masie 31,96 g zanurzono w roztworze AgNO3. Ile srebra przereagowało, jeżeli po reakcji masa płytki wynosiła 35 g? Ile gramów srebra osadziło się na płytce?

Mam problem z tego typu zadaniami. Wiem, że są to jedne z prostszych zadań, jednak mam prośbę, aby ktoś wyjaśnił mi mechanizm. Skąd mam wiedzieć co się osadza i jak wyliczyć ile gramów pierwiastka przereaguje? Nie widzę tego w tych zadaniach i byłabym wdzięczna, jakby ktoś mi to
łopatologicznie wyjaśnił.

a masz może odpowiedz do tego zadania? to sama popróbuje
Nie czasami 1,91g?
Ostatnio zmieniony 5 lut 2015, o 20:41 przez adult, łącznie zmieniany 1 raz.
pesel

Re: Masy płytek, pytanie do przykładu.

Post autor: pesel »

Na płytce osadzi się szlachetniejsze srebro i jednocześnie mniej szlachetna miedź utleni się i przejdzie do r-ru. Czyli masa płytki zmieni się o różnicę mas osadzonego srebra i miedzi, która przeszła do r-ru.
Cu + 2Ag+ 》Cu2+ + 2Ag
Widać, że jak na płytce wydzielą się 2 mole srebra, to jednocześnie z płytki przejdzie do r-ru 1 mol miedzi. Wtedy masa płytki zmieni się o:

Delta m = 2MAg-MCu

A jak przyrost masy wynosił (35-31.96) to z proporcji można obliczyć ile srebra się wydzieliło.

To tak jakbyśmy mieli w walizce jabłka, każde o masie 100g. I ktoś robi nam psikusa i zabierając jedno jabłko wkłada nam do walizki dwie śliwki o masie 60g każda. Ile dał nam śliwek i ile zabrał jabłek jak masa walizki przyrosła o, powiedzmy, 140 gram?

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

[Link] Masy płytek, pytanie do przykładu.

Post autor: Giardia Lamblia »

Moje tłumaczenie na innym przykładzie:

viewtopic.php?f=248&t=27982&start=5550#p628046

Czemu nie używacie opcji szukaj? To wszystko już na forum było. Nie raz, nie dwa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości