kiedy powstają dwa produkty reakcji?

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

kiedy powstają dwa produkty reakcji?

Post autor: Margheria »

Zastanawia mnie reakcja naftalenu z bromem, produktem głównym reakcji jest 1-bromonaftalen, ale tworzy sie tez 2-bromonaftalen, i nie mogę zrozumieć właśnie, kiedy w organicznej występują dwa produkty reakcji, na jakiej zasadzie to się odbywa. Z góry dziekuje)

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: kiedy powstają dwa produkty reakcji?

Post autor: DMchemik »

Gdy cząsteczka zawiera co najmniej 2 centra mogące ulec tej samej reakcji. W Naftalenie masz 8 protonów, 4 zwane alfa i 4 zwane beta, które różnią się położeniem w pierścieniu, ale obydwa typy mogą ulegać tym samym reakcjom.
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: kiedy powstają dwa produkty reakcji?

Post autor: Margheria »

DMchemik pisze:Gdy cząsteczka zawiera co najmniej 2 centra mogące ulec tej samej reakcji. W Naftalenie masz 8 protonów, 4 zwane alfa i 4 zwane beta, które różnią się położeniem w pierścieniu, ale obydwa typy mogą ulegać tym samym reakcjom.
Juz rozumiem,dziękuję)
Uczę się głównie na podręcznikach operonu, a tam pominęli to. Podany jest tylko schemat reakcji bez wyjaśnienia. Poszukałam w innej książce,plus twoje wyjaśnienie i rozumiem, dzieki)

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość