Objętość gazu

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
amsturns
Posty: 3
Rejestracja: 5 lut 2015, o 20:34

Objętość gazu

Post autor: amsturns »

Witam, bardzo proszę o pomoc w zdaniu : Podaj objętość tworzonego gazu w reakcji cynku z kwasem siarkowym.

Ja kompletnie nie mam pojęcia w jaki sposób zabrać się do tego zadania. Jeśli podobny post już był, z góry przepraszam.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Objętość gazu

Post autor: adult »

Zn + H2SO4 ZnSO4 + H2
cynk jest wyżej w szeregu elektrochemicznym od wodoru,dlatego wypiera go z kwasu
powstał nam wodór o objętości 22,4dm3.
1 mol pierwiastku lub związku chemicznego w stanie gazowym zajmuje w warunkach normalnych objętość równą 22,4dm3

rozumiesz wszystko?
pesel

Re: Objętość gazu

Post autor: pesel »

Tak dokładnie to moli wodoru powstało tyle ile moli cynku przereagowało. A o ilości cynku w treści zadania cisza.

Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Objętość gazu

Post autor: Adax82 »

amsturns,
Jeśli w zadaniu faktycznie celowo pominięto informację o masie cynku to potraktuj to zadanie jako parametryczne:

V = n*22,4 dm3
parametrem w tym zadaniu jest n oznaczające ilość moli przereagowanego cynku i otrzymasz odpowiedź:
objętość wydzielonego wodoru wynosi n razy 22,4 dm3
amsturns
Posty: 3
Rejestracja: 5 lut 2015, o 20:34

Re: Objętość gazu

Post autor: amsturns »

Dziękuje bardzo, myślę , że rozwialiście wszystkie moje wątpliwości dotyczące tego zadania. Mam jednak jeszcze prośbę na rzucenie okiem na moje wykonanie tego zadania: Oblicz stężenie molowe i pH 1% roztworu wodorotlenku sodu o gęstości d=1,2g/cm3.

d=1,2g/cm3 =1200g/dm3 M=40
Cm=Cp*d/100%*M = 1%*1200/4000%=0,3 mol/dm3
-log(Cm)=-log(0,3)=0,52 pH=0,52

Kolejne pytanie dotyczy zadania, które podał mi mój profesor i powiedział ze bardzo podobne może być na egzaminie: Podaj wyrażenie na stałą dysocjacji kwasu octowego i podaj zależność stopnia dysocjacji od stężenia roztworu tego kwasu.

Jak myślicie jakie inne związki może podać w tym zadaniu? On pokazał jak je rozwiązać lecz mało mi to mówi dlatego chciałabym przećwiczyć inne możliwości.

Bardzo proszę o pomoc
pesel

Re: Objętość gazu

Post autor: pesel »

Dobrze tylko policzyłeś pOH.
pH=14-pOH

CH3COOHlt CH3COO- + H+

KHA=([CH3COO-][H+])/[CH3COOH]]

KHA=(C*ALFA^2)/(1-ALFA)

Inne związki? Na bank. Jakieś mocne kwasy jednoprotonowe.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości