Egzamin zadania, pomocy

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
biomedka
Posty: 493
Rejestracja: 22 kwie 2012, o 08:35

Egzamin zadania, pomocy

Post autor: biomedka »

3. W temepraturze 400K pod ciśnieniem p=3*10^3 Pa stała równowagi Kx reakcji 2H2+CO=CH3OH jest równa 14,2. Ile wynosi Kx przy p=10^5 Pa?
odp.a. 1,58 b.1,98 c.2.58 d.2,98 c.158
Z izobary vant Hoffa doszłam do takiej postaci, gdyż dla podobnego przypadku mam rozwiązanie zadania: Kx(p2)=Kx(p1)(p2/p1)^2
Czy to jest dobrze? A jak nie, to jak dojść do poprawnego równania, żeby któryś z wyników pasował? Z góry dziekuję za pomoc
pesel

Re: Egzamin zadania, pomocy

Post autor: pesel »

Delta n= -2

Awatar użytkownika
biomedka
Posty: 493
Rejestracja: 22 kwie 2012, o 08:35

Re: Egzamin zadania, pomocy

Post autor: biomedka »

Wydaje mi się, że to uwzględniłam. Bo we wzorze jest po prawej stronie -suma ni/p i te minusy się zredukują. Czy jednak źle myślę?
pesel

Re: Egzamin zadania, pomocy

Post autor: pesel »

Masz rację. Jednak myślę, że to pierwsze ciśnienie jest jakieś dziwnie małe (ok. 0.03 atm, ponad 30 razy mniej niż atmosferyczne). IMHO, autor się pomylił i miało być p=3*10^5 Pa. Wtedy a) pasuje jak ulał.
Awatar użytkownika
biomedka
Posty: 493
Rejestracja: 22 kwie 2012, o 08:35

Re: Egzamin zadania, pomocy

Post autor: biomedka »

No własnie. Już nie pierwszy błąd na tym egzaminie. Pięknie się zapowiada Dziękuję Ci bardzo, pesel
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość