Metabolizm lipidów-proszę o pomoc!

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
szwedzky
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2013, o 22:16

Metabolizm lipidów-proszę o pomoc!

Post autor: szwedzky »

Na kolokwium pojawiło się takie pytanie: dlaczego w adipocytach potrzebna jest glukoza do syntezy triglicerydów a w wątrobie nie?
Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić?
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Metabolizm lipidów-proszę o pomoc!

Post autor: wum2013 »

Tak ogólnie:

Powstanie triglicerydów składa się z dwóch etapów:

1. powstanie glicerolo-3-fosforanu
2. estryfikacja glicerolu kw. tłuszczowymi

Głównym źródłem glicerolo-3-fosforanu jest w adipocytach i wątrobie glukoza, ale wątroba ma również swój unikatowy szlak, a mianowicie polega on na przemianie glicerolu przy udziale ATP jako dawcy fosforanu do glicerolo-3-fosforanu, którego nie ma w adipocytach.
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Metabolizm lipidów-proszę o pomoc!

Post autor: wum2013 »

kwoli ścisłości- żródłem jest glukoza w sensie jej przemiany
sprzongel
Posty: 20
Rejestracja: 24 mar 2012, o 18:33

Re: Metabolizm lipidów-proszę o pomoc!

Post autor: sprzongel »

W adipocytach brak* jest glicerokinazy. Enzym ten katalizuje reakcję: glicerol + ATP glicerolo-3-P + ADP. W adipocytach szlak syntezy 3-fosfoglicerolu zachodzi w taki sposób (ogólnie): glukoza fosfodihydroksyaceton (przemiany jak w glikolizie) glicerolo-3-fosforan (ostatni etap katalizowany przez dehydrogenazę 3-fosfoglicerolową).

*nigdy nie jest tak, że jakiegoś enzymu zupełnie brakuje w danej tkance, raczej mówimy, że jego aktywność jest bardzo niska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość