Nasadka tri do Biolara

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: LoginPiotrusia »

I kolejny przykład głowicy Trino, która można zastosować do PZO (np. do Biolara).

Opis: Głowica Lomo MFN-11 Trino z mocowaniem w standardzie Zeiss, zmieniaczem powiększeń i soczewką Bertrand-a do ustawiania kontrastu fazowego. Pasuje od ręki do mikroskopów Lomo, Carl Zeiss Jena, Meopta, natomiast po pięciu minutach pracy - również do PZO (Studar, Biolar, MB-30 itd.). Na zdjęciu od razu z tubą ze szkłem i gwintem M42 umożliwiającym podłączeniem adaptera do praktycznie każdej lustrzanki cyfrowej.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: winkwink »

LoginPiotrusia pisze:soczewką Bertrand-a do ustawiania kontrastu fazowego
głupie pytanie, ale dobra, co mi tam
ta soczewka działa jak mikroskop pomocniczy, tak? czyli nie tylko do KF, ale generalnie w wielu przypadkach może się przydać, choćby do Koehlera?
jeśli gadam bzdury, to rozwiń proszę, bo chciałabym się o niej więcej dowiedzieć
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: LoginPiotrusia »

Winkwink - tak, dokładnie - jest to zintegrowany mikroskop pomocniczy.
rocksea20
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2015, o 09:24

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: rocksea20 »

Hej właśnie niedawno udało mi się zamontować nasadkę trinokularową firmy Reichert ze złączem Zeiss do mojego Biolara. Montaż zajął mi dosłownie parę minut. Do tego celu użyłem takiej opaski/spinki do kabli:
którą umieściłem w tym miejscu dodatkowo używając kawałka taśmy izolacyjnej:
1.jpg
1.jpg (6.82 KiB) Przejrzano 663 razy
Następnie dokręciłem śrubę mocującą i wszystko trzyma się bardzo stabilnie. Do podłączenia lustrzanki użyłem dwóch złączek:
Adapter fotograficzny T2 (M42x0,75) / 23 mm krótki profil:
2.jpg
oraz
Adapter M42:
3.jpg
3.jpg (3.25 KiB) Przejrzano 663 razy
Tak prezentuje się sam mikroskop z nasadką Reicherta.
4.jpg
Jestem bardzo zadowolony i jednocześnie pragnę podziękować wszystkim którzy udzielali się w temacie, a w szczególności użytkownikowi LoginPiotrusia za fachową pomoc i poświęcony czas. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: planapo »

Dzieki za umieszcenie tak zilustrowanego postu i efektu koncowego (:
JohnyM

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: JohnyM »

Dobry patent z zipami. Ja nie używałem niczego, wystarczyło dokręcić. Tylko przy DIC przeszkadzało zdecentrowanie to nawinąłem trochę izolki i było ok.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: LoginPiotrusia »

rocksea20 - wpadłeś na bardzo prosty i bardzo dobry pomysł
Dzięki za sprawozdanie z montażu. Cieszę się, że ta głowica trino trafiła w dobre ręce. Życzę samych nieporuszonych ujęć
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości