spr. zad. stężenie procentowe

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Legard
Posty: 58
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 19:48

spr. zad. stężenie procentowe

Post autor: Legard »

Wzory soli wchodzących w skład minerałów przedstawia się często w postaci tlenkowej, wyróżniając w nich tlenek metalu i tlenek niemetalu, np.wzór ortofosforanu(V) wapnia Ca3(PO4)2 można zapisać jako 3CaO·P2O5.
Próbka fosforytu, którego podstawowym składnikiem jest ortofosforan(V) wapnia, zawiera 20% masowych P2O5.
Oblicz, jaki procent masowy ortofosforanu(V) wapnia Ca3(PO4)2 zawiera ta próbka. Wynik podaj z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Zrobiłem to tak:

CpP2O5= 20%

P2O5 Ca3(PO4)2
20% - x%
142g - 310g
x= 43,66%

Czy taka proporcja jest prawidłowa? Bo coś mi się kojarzy, że zawsze w innych proporcjach miałem np. procenty pod procentami, liczbę moli pod liczbą moli itd.
Czyli w tym przypadku byłoby to tak:

142g - 20%
310g - x%
x=43,66%

Wyniki takie same, ale czy obie metody układania proporcji są prawidłowe? Chcę to wiedzieć, żeby nie stracić w głupi sposób punktów na maturze, bo Pani nam mówi, że czasami może wyjść taki sam wynik ale złym sposobem i się dostaje 0 , ale to chyba chodzi o to, że całkowicie inny sposób rozwiązania zadania a nie inny sposób ułożenia proporcji.
Weyland
Posty: 76
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 16:52

Re: spr. zad. stężenie procentowe

Post autor: Weyland »

Chemiczka moja mówi: każda metoda jest dobra, jeżeli ją logicznie przedstawisz i wyjdzie dobry wynik. W tym przypadku wydake mi się, że należałoby po prostu podpisać jednostki, oznaczenia w proporcjach, ażeby egzaminator zakumał twój tok myślenia.

Matura z chemii należy podobno do tych mniej restrykcyjnych, jeżeli chodzi o klucz

Legard
Posty: 58
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 19:48

Re: spr. zad. stężenie procentowe

Post autor: Legard »

Ok, ale czy w tym konkretnym przypadku obie proporcje są ułożone prawidłowo? Bo tak jak pisałem, zawsze (tak mi się zdaje) w jakichś obliczeniach wychodziły mi np. takie proporcje:

92g x moli
20g 3 mole


52% xg
100% - 25g


22,4 dm^3 - 1 mol
x dm^3 3 mole

I było g pod g, % pod %, dm^3 pod dm^3 i po prostu zdaje mi się, że nigdy nie spotkałem się z inną proporcją , a pewnie jest to możliwe tylko o tym nie wiem. Dlatego pytam, czy obie proporcje (wyżej napisane) są w porządku?

Bo jeszcze oczywiście jest taka, gdzie są wszędzie te same jednostki, np.

20 cm^3 x cm^3
10 cm^3 - 25 cm^3
Legard
Posty: 58
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 19:48

Re: spr. zad. stężenie procentowe

Post autor: Legard »

-MatMati- pisze:Dobrze jest Musisz tylko wiedzieć, że muszą być takie same jednostki jedno pod drugim.nie możesz napisać np. tak

90cm^325g
81dm^3xkg

Tylko jeszcze jak piszesz to napisz czego. Tzn.

90cm^3CaCO3 x dm^3 CO2
bo jak się nie dopisze czego to faktycznie mogą lecieć punkty bo egzaminator się nie będzie domyślał skąd te liczby i czego dotyczą.

Ok, a takie coś nie może być? (P2O5 tyczy się cała lewa część proporcji, a Ca3(PO4)2 cała prawa?)

P2O5 Ca3(PO4)2
20% - x%
142g - 310g
x= 43,66%
Legard
Posty: 58
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 19:48

Re: spr. zad. stężenie procentowe

Post autor: Legard »

Dobra, dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości