Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: Roszpuna »

1. W podręczniku mam ładnie pokazany cykl życiowy powiedzmy podstawczaków (chociaż i workowców będzie dotyczyć moje pytanie), tylko zauważyłam taką małą nieścisłość. Myślę, że może po prostu źle zrozumiałam, więc wolę zapytać.

Otóż występuje dikariofaza, po której nastepuje kariogamia, chwilowa faza diploidalna, wytworzenie zarodników czyli faza haploidalna. Tylko, że te strżepki pod zygotą mają nadal dwa jądra sprzężone na tych rysunkach. W sensie zmienia się ploidalność samej struktury z zygota/zarodnikami. A co z resztą strzępki? Pozostaje dikariotyczna nadal? Bo na rysukach jest to całe zakwalifikowane do fazy diploidalnej/haploidalnej

2.
1.jpg
Czy z zygoty wyrasta strzępka, na której tworzy się zarodnia? Dobrze rozumiem? A później w zarodni tworzące się zarodniki są mitosporami w takim razie?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: AnnaWP »

1. tak.
Diploidalne jest tylko to, co ma zlane jądra.
2. Z rysunku wynika, że zygota najpierw przechodzi mejozę, dopiero potem powstałe komórki kiełkują. Tak, to mitospory.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: malgosi35 »

Te zarodniki o których piszecie to raczej mejospory
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: AnnaWP »

Mejospory powstają bezpośrednio po mejozie, a na rysunku mejoza jest zaznaczona tuż po zapłodnieniu - kiełkująca strzępka jest znowu 1n. Dlatego nie mogą to być mejozpory. Aby powstały mejospory, strzępka musiała by być diploidalna lub dikariotyczna, z kariogamią przed mejozą.

No - i nazwa zarodniki sporangialne okazuje się dotyczyć właśnie mitospor.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: malgosi35 »

Roszpuna pisze:W podręczniku mam ładnie pokazany cykl życiowy powiedzmy podstawczaków (chociaż i workowców będzie dotyczyć moje pytanie
myślałam że mówimy o workowych i podstawkowych
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: AnnaWP »

Nie, drugi punkt dotyczył sprzężniowych.
U podstawczaków, oczywiście, występują mejospory, ale na przytoczonym przykładzie - sprzężniowe - są to mitospory.
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: Roszpuna »

Dziękuję za odpowiedz

Jeszcze takie zapewne trochę głupie pytanie: (dot. pierwszego punktu mojego zapytania) jeżeli reszta strzępki pozostaje dikariotyczna to nie może się już rozmnażać płciowo? Co więc dzieje się z taką strzępką dikariotyczną gdy wytworzy już zarodniki? Może ciągle tworzyć nowe zarodniki, czy zamiera?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: AnnaWP »

Zależy - grzybnia w ziemi jest dalej żywa i tworzy nowe owocniki. Owocnik zamiera, co widać kiedy znajdziesz starego grzyba.
Roszpuna
Posty: 58
Rejestracja: 3 wrz 2014, o 16:16

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: Roszpuna »

A owocnik tworzy się przez podziały mitotyczne?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Kariogamia a faza haploidalna u grzybów

Post autor: AnnaWP »

Oczywiście, całe ciało, poza organami rozmnażania płciowego, rośnie w wyniku mitoz. No, nietypowych, ale mitoz.
A dopiero przy redukcji jest mejoza, czyli w samym hymenium, odpowiednio w workach albo na podstawkach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości