Pytanie maturalne :)

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
amolet
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2015, o 18:31

Pytanie maturalne :)

Post autor: amolet »

Filtratory wodne to grupa zwierząt o różnej przynależności systematycznej, odżywiających się drobnymi organizmami i zawiesinami organicznymi rozproszonymi w wodzie. Wyjaśnij, dlaczego opisany sposób odżywiania się jest korzystny energetycznie dla stosujących go organizmów.

Mam jakieś przejaśnienia, ale nie jestem pewna czy o to chodzi, a ze względu na moją naturę szukającą głęboko rzeczy oczywistych i prostych lepiej zapytam
Pasjonatka
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2015, o 17:38

Re: Pytanie maturalne :)

Post autor: Pasjonatka »

Weźmy na przykład małże one nie zdobywają pokarmu, jedzonko po przedostaniu się do jamy płaszczowej osiada na skrzelach, i tu dalej cały proces. Czyli zero wysiłku, tym samym żadnej energii na polowanie nie straciły. Podobnie gąbki jedyny ruch jaki u nich występuje, to ruch wici choanocytów, który służy do zdobywania pokarmu. Lecz tu też wiele energii nie potrzeba, bo ile to jej zużyją takie uwicione komóreczki w porównaniu z takimi rozgwiazdami?
Samo to, że filtratory są mało ruchliwe, powoduje że niewiele energii jest im potrzebne do życia, tym samym niewiele pokarmu potrzebują itd.
Aa i ich pożywienie może być trawione bezpośrednio w komórkach, bo jest na tyle małe", co też będzie im na plus co do zużycia energii.
amolet
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2015, o 18:31

Re: Pytanie maturalne :)

Post autor: amolet »

Dziękuję bardzo za szczegółową i zrozumiałą odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości