Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Nie pamiętam w tej chwili dlaczego tak jest, ale rzeczywiście jeżeli masz np 2CO2 + H2O. to 2 może oznaczać zarówno dm^3 jak i mole i ten stosunek jest zamienny. Właśnie jak pisałem to sobie przypomniałem. Masa molowa jest różna dla różnych związków, a objętości są te same. Tj. 3 mole CO2 ma taką samą objętość co 3 mole H2O w tych samych warunkach, a masy są już różne
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kapitan47 pisze:3 mole CO2 ma taką samą objętość co 3 mole H2O w tych samych warunkach
Niestety, tak dobrze nie ma.
Awatar użytkownika
Fify715
Posty: 156
Rejestracja: 31 mar 2013, o 21:29

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Fify715 »

Pomoże ktoś?
Działając węglem na 8g tlenku pewnego trójwartościowego metalu uzyskano ten metal i 3,36dm3 tlenku węgla (II) w warunkach normalnych. Ustal wzór redukowanego tlenku.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Fify715 pisze:Działając węglem na 8g tlenku pewnego trójwartościowego metalu uzyskano ten metal i 3,36dm3 tlenku węgla (II) w warunkach normalnych. Ustal wzór redukowanego tlenku.
Me2O3 + 3C 2Me + 3CO

nMe2O3=(1/3)nCO=(1/3)*(3.36/22.4)=0.05 mola

0.05 mola - 8 g
1 mol - X=160g

MMe2O3=2*MMe + 48 = 160
MMe=56 g/mol
Me=Fe
Fe2O3
Awatar użytkownika
Fify715
Posty: 156
Rejestracja: 31 mar 2013, o 21:29

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Fify715 »

pesel, bardzo dziękuję
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

pesel pisze:
kapitan47 pisze:3 mole CO2 ma taką samą objętość co 3 mole H2O w tych samych warunkach
Niestety, tak dobrze nie ma.
pV=nRT
V=nRT/p
od czego jest zależna objętość? Od liczby moli, temperatury i ciśnienia. Z czym masz problem?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kapitan47 pisze:Od liczby moli, temperatury i ciśnienia. Z czym masz problem?
I stanu skupienia, taki to problem.
sasquie pisze:No nie napisałeś, że o parę wodną chodzi.
Ano nie napisał.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2015, o 19:31 przez pesel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

kapitan47 pisze: pV=nRT
V=nRT/p
od czego jest zależna objętość? Od liczby moli, temperatury i ciśnienia. Z czym masz problem?
No nie napisałeś, że o parę wodną chodzi.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

To znajdź mi zadanie gdzie trzeba wykorzystać różnicę obj. wynikającą ze stanu skupienia. To nie forum olimpiady fizycznej
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kapitan47 pisze:3 mole CO2 ma taką samą objętość co 3 mole H2O w tych samych warunkach
Mamy 3 mole CO2 i 3 mole wody w tych samych warunkach. Te warunki to 20 stopni Celsjusza, 1013 hPa. I raczej trudno się zgodzić, że mają tą samą objętość.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2015, o 19:56 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

sasquie pisze:No tak, zgadza się, proporcja to mój błąd. Ale tak jak pisałem, wiele razy używałem proporcje z dwoma różnymi jednostkami i wynik wychodził prawidłowy, choć układ jednostek wtedy wyglądał tak (przykładowo):
mol - g
mol - g

Choćby tu (choć w tej proporcji dm3 i mol są ze sobą sprzężone, a tu mole i gramy nijak). Z resztą już na początku ustaliłem sobie regułkę co do różnych jednostek w proporcji: pionowo to samo, poziomo różne. No i zapomniałem o niej.
Pomyłka, wyjaśnienie jest inne (koledzy dali mi do myślenia z tym stanem skupienia). Tam jest przeliczana obj, na liczbę moli przy użyciu stężenia molowego Tylko nie wiem po co aż proporcję układać, ale jak kto woli
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

pesel pisze:
kapitan47 pisze:3 mole CO2 ma taką samą objętość co 3 mole H2O w tych samych warunkach
Mamy 3 mole CO2 i 3 mole wody w tych samych warunkach. Te warunki to 20 stopni Celsjusza, 1013 hPa. I raczej trudno się zgodzić, że mają tą samą objętość.
A czy ja powiedziałem że jest inaczej?
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

kapitan47 pisze:Tylko nie wiem po co aż proporcję układać, ale jak kto woli
Bo mogię
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości