jak szkodliwe są opary podczas topienia cyny ?

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
chemiczynka
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2015, o 13:17

jak szkodliwe są opary podczas topienia cyny ?

Post autor: chemiczynka »

Postanowiłam zrobić sobie samodzielnie wisiorek z cyny. W tym celu będę topiła około 50 gram cyny bezołowiowej w kuchni. (kuchenka gazowa, puszka aluminiowa po pomidorach, forma z silikonu wysokotemperaturowego, rękawice termiczne no ale maski gazowej nie posiadam ) Cynę mam bezołowiową, taką w szpulce (drut) to jest spoiwo lutnicze z topnikiem. Juz robiłam próbę i wydziela się strasznie dużo dymu. Czy ten dym jest trujący? Nie zauważyłam, aby mnie dusiło czy oczy łzawiły, ale może działa on podstępnie? Skład cyny Sn99Cu1. Nie wiem jak topnik tam jest i w ogóle jestem noga z chemii.
Mieszkanie wywietrzyłam, ale nadal czuć dziwny zapach.
chemiczynka
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2015, o 13:17

Re: jak szkodliwe są opary podczas topienia cyny ?

Post autor: chemiczynka »

spoiwo lutownicze miało być zamiast lutnicze
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: jak szkodliwe są opary podczas topienia cyny ?

Post autor: Adax82 »

chemiczynka,
Cyna, jako nieliczny wyjątek spośród metali ciężkich, nie jest metalem toksycznym i nawet w obecnych czasach dopuszczona jest do kontaktu z żywnością.
Opary, które powstają podczas topienia lutu pochodzą od topników, które ułatwiają lutowanie elementów poprzez usuwanie ich tlenków i zwilżanie powierzchni lutowanej. Jednym z najlepszych topników jest naturalna kalafonia, która powoduje dużo dymu, wydziela przyjemny, eteryczny zapach ale jest całkowicie nieszkodliwa. Używa się też różnych innych topników, ale zasadniczo są nietoksyczne, choć często towarzyszy im taki czy inny zapach - subiektywnie różnie oceniany.
chemiczynka
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2015, o 13:17

Re: jak szkodliwe są opary podczas topienia cyny ?

Post autor: chemiczynka »

uff, to odetchnęłam z ulgą
bo już palpitacji dostawałam z tego wynikającego z niewiedzy lęku, że Czarnobyl domowym sposobem zorganizowałam

Adax82, dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości