stała równowagi- zadania

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
rogalos
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2015, o 18:22

stała równowagi- zadania

Post autor: rogalos »

Cześć, mam problem z rozwiązaniem kilku zadań ze stałej równowagi. Wychodzą mi złe wyniki, może po prostu robię złe założenia. Będę wdzięczny za pomoc

1. W naczyniu o poj. 1dm3 ogrzane 0,1 mola HI do temp. 720K. Kc= 0,02. Równanie rekacji: 2HI I2+H2.ltwszystko stan gazowy. Oblicz stężenia substratu i produktów w stanie równowagi. Niby banalne ale wynik wychodzi mi zły

2.W reaktorze o pojemności 2dm3 przebiegła reakcja zgodnie z równaniem A+ 2B C + D. Użyto w niej 4 moli A od nadmiaru B. Po ustaleniu stałej równowagi w mieszaninie znajdowały się 2 mole B. Stała Kc=1. Oblicz ile moli substancji B użyto w tej reakcji chemicznej.

3.Stała równowagi chemicznej reakcji C2H5OH + CH3COOH CH3COOC2H5 + H2O wynosi Kc=4. Oblicz skład mieszaniny w stanie równowagi chemicznej, wiedząc że mieszanina wyjściowa zawierała 2 mole etanolu, 1 mol kwasu octowego oraz 5 moli wody.

4. Stała równowagi chemicznej H2 + I2 2HI ltstan gazowy wszystkie wynosi Kc= 50. Oblicz ile moli wodoru należy użyć w reakcji chemicznej aby 1 mol jodu przereagował z wydajnością 80%. ltto zadanie dla mnie czarna magia

5. Stała równowagi chemicznej reakcji CO2 + H2 CO + H2O w pewnej temperaturze wynosi Kc= 0,1. Reakcję chemiczną prowadzono w naczyniu o objętości 2dm3 a substraty zmieszano w stosunku molowym 2:5. Po pewnym czasie od zainicjowania reakcji chemicznej stwierdzono, że stężenie CO=4 mol/dm3. Oblicz stężenia molowe substratów i produktów w stanie równowagi.
pesel

Re: stała równowagi- zadania

Post autor: pesel »

1.
Kc=[I2][H2]/[HI]2=nI2*nH2/(nHI)2=x*x/(0.1-x)2=0.02

Wyznaczyć x i dalej stężenia.

2.
Zakładam, że to wszystko gazy. Albo ciecze o łącznej obj. 2 litry.
Kc=([C][D])/([A][ B]2)=(nC*nD*V)/(nA*nB2)=(x*x*V)/((4-x)(2)2)=1
Wyznaczyć x.
nB=noB-2x noB=nB+2x

3.
Kc=(neter*nwoda)/(nalk*nkw)=(x*(5+x))/((2-x)(1-x))=4
Z tego wyznaczyć x

4.
1 mol jodu przereaguje z wydajnością 80% jak zostanie go 0.2 mola czyli otrzymamy 0.8*2=1.6 mola HI. No i wtedy przereaguje 0.8 mola H2

Kc=nHI2/(nI2*nH2)=(1.6)2/(0.2*nH2)=50

noH2=nH2+0.8

5.
Rozumiem, że to po pewnym czasie ma oznaczać, że jest już osiągnięty stan równowagi.

nCO=nH2O=2*4=8 mole. Po tyle samo moli ubyło substratów, a było ich na początku, odpowiednio, 2N i 5N moli.

K=(nCO*nH2O)/(nCO2*nH2)=(8*8)/((2N-8)*(5N-8))=0.1

Z tego wyznaczyć N, a dalej liczby moli i stężę. w stanie równowagi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości