Nauka do matury 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
kate27
Posty: 236
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 13:42

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: kate27 »

"Osmoza spontanicznie zachodzi od roztworu o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o wyższym, czyli prowadzi do wyrównania stężeń obu roztworów. - wikipedia

wirki (ciało wirków) są hiper, otoczenie wirków jest hipo. woda płynie z hipo do hiper (z zewnątrz do wirków)

hiper - wyższe stężenie
hipo - niższe
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: DonaBasia »

kate27 pisze:jest w bukale napisane hiperosmotyczne wnetrze ciala wirkow powoduje nieustanny naplyw wody z zewnatrz. organizm broni sie przed nadmiarem wody poprzez bla bla i przy rybach slodkowodnych podobnie
no ale jak one sa hiperosmotyczne to czy nie na zewnatrz powinno byc wieksze stezenie i woda powinna uciekac a nie nadmiernie naplywac? wytlumaczy ktos?
Hiper- i hipoosmotyczność nie odnosi się tylko do roztworu na zewnątrz, może opisywać każdy roztwór (czyli na przykład roztwór w komórkach ciała też).

HIPEROSMOTYCZNE WNĘTRZE CIAŁA oznacza, że wnętrze jest hiper-, a woda na zewnątrz hipoosmotyczna, czyli stężenie substancji w organizmie jest większe niż stężenie substancji w środowisku. Więc woda do napływa do ciała, bo stężenia dążą do wyrównania się.

Np. ryby kostnoszkieletowe żyjące w morzach są z kolei HIPOOSMOTYCZNE względem środowiska (organizm hipo, woda na zewnątrz hiper), więc ryby te są narażone na utratę wody.
Hipo- i hiperosmotyczność są względne, czyli dobrze jest pisać w zadaniach coś jest hiperosmotyczne względem czegoś i wtedy wszystko jasne.

EDIT: ktoś mnie już wyprzedził :(
Awatar użytkownika
taida
Posty: 265
Rejestracja: 26 gru 2013, o 19:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: taida »

dobra juz ogarniam, dzieki wielkie! D
schoolboyq
Posty: 116
Rejestracja: 25 paź 2013, o 22:50

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: schoolboyq »

jak się ma nieklasyfikacje to można się jakoś ratować czy już tylko powtarzanko klasy wchodzi w gre?
Wyżlin
Posty: 347
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:41

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Wyżlin »

schoolboyq pisze:jak się ma nieklasyfikacje to można się jakoś ratować czy już tylko powtarzanko klasy wchodzi w gre?
A to jest pewne? Jest początek marca, można jeszcze z czegoś powychodzić, postarać się, pochodzić. No chyba, że jest tak beznadziejnie, że godziny już nic nie zmienią.
Musisz się zapytać wychowawcę, pedagoga, kogokolwiek, kto jest u Ciebie w szkole ogarnięty o egzaminy klasyfikacyjne. Wtedy jeśli zdasz nie będziesz powtarzać całego roku i znowu chodzić do szkoły. Tylko, że chyba musisz mieć jakieś usprawiedliwienie na te nieobecności, jakieś zaświadczenie itp. jeśli nie, to piszesz pisemną prośbę, czy rodzice, wtedy rada pedagogiczna decyduje, czy się zgodzić na te egzaminy.

poszukaj o tych egzaminach i klasyfikacjach w necie
schoolboyq
Posty: 116
Rejestracja: 25 paź 2013, o 22:50

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: schoolboyq »

Dziękuje, jak można egzaminy pisać to już jakoś sobie poradze tak mysle. to pewne jeśli chodzi o matme ale mam nadzieje ze nie bedzie sprawdzała bo nieskromnie mówiąc mam najlepsze wyniki z matmy a babka zna może 5osób z klasy z imienia i nazwiska i akurat mnie nie takze raczej nie wie ze chodze tylko na sprawdziany.
ale jeśli chodzi o polski to tutaj na pewno bedzie liczyć a na teraz mam około 30-40% obecności,wiec moze byc roznie
Wyżlin
Posty: 347
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:41

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Wyżlin »

To wasza matematyczka jakaś mocno nieogarnięta, jak zna 5 osób
Jak czytałam, to przy tych egzaminach nie liczy się chyba jakie masz oceny, tylko nieobecność, skoro tak dobrze idzie Ci matma, to na pewno sobie poradzisz z tym, a godziny pewnie naliczą Ci, jak nie byłaś całymi dniami, musisz pogadać z wychowawcą, bo on zajmuje się w sumie całymi tymi dziennikami i zlicza godziny. 30-40% to też będzie problem, bo trzeba mieć na dobrą sprawę 50-51% obecności.
makebelieve
Posty: 524
Rejestracja: 28 maja 2013, o 19:24

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: makebelieve »

Słuchajcie, pisząc hydrolizę soli pochodzącej od mocnej zasady i słabego kwasu, np Na2SO3 powstały H2SO3 rozpisujemy na SO2*H2O czy piszemy H2SO3? Bo według nauczycielki w szkole nie rozpisujemy, a koleżanka na korkach ma, że rozpisujemy
Wyżlin
Posty: 347
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:41

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Wyżlin »

Makebelieve pisze:Słuchajcie, pisząc hydrolizę soli pochodzącej od mocnej zasady i słabego kwasu, np Na2SO3 powstały H2SO3 rozpisujemy na SO2*H2O czy piszemy H2SO3? Bo według nauczycielki w szkole nie rozpisujemy, a koleżanka na korkach ma, że rozpisujemy
podłączam się pod pytanie, ale wydaje mi się, że rozpisujemy
Kasia_6
Posty: 68
Rejestracja: 7 sie 2014, o 13:42

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Kasia_6 »

Hej,
Jak rozwiązuje się zadania tego typu?
Z konfiguracji elektronów walencyjnych atomu pierwiastka X w stanie podstawowym wynika, że:

Elektrony opisują orbitale, dla których wartości głównej liczby kwantowej wynoszą 3 i 4
Każdy orbital atomowy jest zapełniony niesparowanym elektronem
a) Uzupełnij poniższą tabelę. Podaj zapis podpowłokowy konfiguracji elektronów walencyjnych atomu pierwiastka X. Ustal symbol chemiczny pierwiastka X, oraz określ jego położenie w układzie okresowym.

Proszę pomóżcie
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

Wg mnie powinno być SO2 (ulatnia się) i H2O, ale głowy nie dam. Jeśli jednak chodzi o amoniak, to nigdy się nie pisze NH4OH, tylko NH3 * H2O - za ten błąd mnie ochrzaniła ostatnio nauczycielka. Np. w vademecum Pazdro o zapisie amoniaku jest wyraźnie napisane.
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: DonaBasia »

Przy hydrolizie raczej się nie rozpisuje (źródło: moja nauczycielka), chociaż nie wydaje mi się, żeby rozpisanie było jakimś strasznym błędem
Awatar użytkownika
droup
Posty: 58
Rejestracja: 25 gru 2013, o 17:58

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: droup »

Wg. mnie na odwrót - powinno się rozpisywać, a nie rozpisanie nie byłoby jakimś strasznym błędem

Może jakiś specjalista się tutaj wypowie ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości