Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Fellogen
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2015, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Fellogen »

Witam!
Mam pytanie w sprawie tematu pracy badawczej. Czy badanie porostów (stopnia skażenia powietrza SO2) nie jest zbyt banalne? Mogłabym np. zastosować inną metodę niż florystyczna. Bardzo proszę o odpowiedź, bo zbliża się nieuchronnie czas podania tematu, a ja nic innego nie mogę wymyślić.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Alra »

Widziałam nietuzinkowe, wyróżnione prace dot. porostów także nawet na ten temat można coś fajnego stworzyć. Potrzeba tylko trochę kreatywności - np. ciekawy obszar badań, może jakieś dodatkowe pomiary/obserwacje.
Fellogen
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2015, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Fellogen »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź . A czy mogę zastosować 2 metody badawcze: florystyczną i testu płytkowego?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Jak tylko je prawidłowo wykonasz to jak najbardziej możesz zastosować dwie .
matyldzioch
Posty: 23
Rejestracja: 15 sty 2014, o 19:04

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: matyldzioch »

Co uważacie o temacie: Wpływ mętności wód potoku (tu dwie nazwy potoków) na czystość wody i zdatności jej do picia"? Mam wrażenie, że to trochę głupio brzmi
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

matyldzioch, wprowadziłabym jeszcze jakiś element biologiczny, bo samo badanie zdatności do picia i czystości wody może się okazać pracą nie do końca odpowiadającą wymogom OB . Chyba, że zdecydujesz się oznaczać mikroorganizmy w tej wodzie. Jednak musisz wtedy trochę przekształcić temat pracy, żeby ten fakt w nim uwzględnić .
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Alra »

Mętność to parametr optyczny, sam w sobie bardziej związany ze zjawiskami fizycznymi, więc taki temat mógłby zostać skrytykowany.
Może coś w stylu biologiczna ocena jakości/stopnia zanieczyszczenia, ocena stanu wód w oparciu o jakąś tam metodę.
matyldzioch
Posty: 23
Rejestracja: 15 sty 2014, o 19:04

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: matyldzioch »

Ok, dzięki, przemyślę w takim razie to jeszcze raz i skupię się na innym parametrze.
nateczka
Posty: 43
Rejestracja: 11 sty 2015, o 02:00

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: nateczka »

Hej wszystkim Nie mogę zdecydować się na temat pracy badawczej, wypisałam sobie kilka pomysłów na brudno i wśród nich znalazła się praca na temat roślin pasożytniczych i druga-o roślinach inwazyjnych. Który temat jest ciekawszy waszym zdaniem i który można lepiej opracować itd.?
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Alra »

Trudno cokolwiek powiedzieć, bo podałaś tylko ogólniki, a nie konkretne pomysły na pracę. Najważniejszy jest cel pracy, czyli co chciałabyś zbadać w związku z roślinami pasożytniczymi czy inwazyjnymi.
Często prace inwentaryzacyjne są wysoko oceniane, jeśli dobrany jest ciekawy obszar obserwacji, fajnie jest też, gdy możliwe jest porównanie uzyskanych wyników z badaniami sprzed lat przeprowadzonymi przez kogoś innego, ale nie jest to konieczne.
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Tomecek »

Jeśli będę prowadził pracę obserwacyjną - badanie liczebności, rozmieszczenia, sukcesu lęgowego, a także zagrożenia populacji danego gatunku to wystarczy temat Populacja X (nazwa łacińska) na terenie powiatu Y?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Tomecek, Możesz dodać Badanie parametrów populacji (.) żeby było ładniej
nateczka
Posty: 43
Rejestracja: 11 sty 2015, o 02:00

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: nateczka »

Hmm myślałam o czymś takim Rośliny pasożytnicze i ich przystosowania do pasożytniczego trybu życia, pewnie lepiej byłoby to jakoś urozmaicić a drugi temat to Rośliny inwazyjne i ich wpływ na tutejszą florę, powiedzcie co myślicie, prosto z mostu, może jeszcze wykombinuję coś sensowniejszego
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości