Problem badawczy z ziemniakiem i cytryną

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
Edgey
Posty: 31
Rejestracja: 30 sty 2015, o 20:07

Problem badawczy z ziemniakiem i cytryną

Post autor: Edgey »

Dzień dobry.
Jestem idiotką.
Utknęłam na tym oto zadaniu. Bardzo proszę o łopatologiczne wyłożenie co, jak i dlaczego. Owszem, mogę wziąć odpowiedzi z klucza, ale nie o to chodzi. Chcę w pełni pojąć, o co tu chodzi. Od kiedy pamiętam zadania z badaniami były moją piętą Achillesową. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Problem badawczy z ziemniakiem i cytryną

Post autor: AnnaWP »

Reakcja wykrywa białko. Wystąpi wtedy, kiedy obecne jest białko w roztworze.
Problem badawczy zwykle ma formę pytania.
Wniosek jest odpowiedzią na pytanie.
Co więcej?
Awatar użytkownika
Edgey
Posty: 31
Rejestracja: 30 sty 2015, o 20:07

Re: Problem badawczy z ziemniakiem i cytryną

Post autor: Edgey »

Prosiłabym jeszcze o wytłumaczenie, w jaki sposób oba związki chemiczne powodują wykrycie białka, bo szukałam po internetach i niewiele informacji znalazłam na ten temat, a u siebie na biologii się z tym nie spotkałam, szczerze powiedziawszy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Problem badawczy z ziemniakiem i cytryną

Post autor: AnnaWP »

Nie musisz znać mechanizmu reakcji chemicznej.
Wystarczy wyjaśnienie, gdzie białko będzie wykrywane, a gdzie nie.
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Problem badawczy z ziemniakiem i cytryną

Post autor: kubulus »

Chodzi o to, że roztwór zabarwia się na fioletowo, gdy występują w nim wiązania peptydowe. Miedź tworzy związki kompleksowe z grupami peptydowymi, stąd zmiana zabarwienia z niebieskiego na fioletowy. Dlatego w próbowce z cytryną i wodą, bedzie zabarwienie niebieskie, a w ziemniaku i przede wszystkim jajku kurzym - fioletowe.
Próba kontrolna pozytywna to taka próba, żebyś miała 100% pewności jak zachowa się roztwór w przypadku obecności wiązań peptydowych, negatywna przeciwnie - stąd próbą negatywną jest woda destylowana, bo tam na pewno nie ma takich wiązań.
Próbą badawczą są u Ciebie sok z cytryny i starty ziemniak, w nich masz zbadać obecność wiązań.

Jeżeli chcesz sie wgłębiać w chemiczne aspekty tej reakcji to odsyłam do wujka google, gdzie wpiszesz reakcja biuretowa Chociaż moim zdaniem wiedza, jaką potrzebujesz to fakt, że wykrywa się nią wiązania peptydowe, w przypadku braku - niebieski, a w przypadku obecnosci fioletowy/różowofioletowy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości