Spalanie izobutanu

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
WojtekS
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2007, o 14:52

Spalanie izobutanu

Post autor: WojtekS »

Aby zaszła reakcja spalania izobutanu [ w stanie gazowym ], jego stężenie musi wynosić od 1.8% do 8.4%. Jak obliczyć ciśnienie jakie powstanie w zamkniętym pomieszczeniu dla obu granicznych stężeń [ wszystko w warunkach normalnych ]? Powiedzmy, że pomieszczenie jest sześcianem o boku 5 metrów.
rmb52
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2007, o 15:39

Re: Spalanie izobutanu

Post autor: rmb52 »

Wiec znajac stezenie w % np. objetosciowych mozna by wyliczyc liczbe moli izobutanu w danej objetosci, ale raczej musialbys znac Temperature do jakiej zachodzi podczas spalania, wtedy moglbys cisnienie wyliczyc z rownania Clapeyrona pV=nRT.
No ja ci pomoglem to teraz ty mi pomoz z energia wiazania. zadnie nizej od twego jest.
WojtekS
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2007, o 14:52

Re: Spalanie izobutanu

Post autor: WojtekS »

Co mi da dokładna ilość moli izobutanu w pomieszczeniu?
Jak znaleźć temperaturę spalania?
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: Spalanie izobutanu

Post autor: lizard_kain »

Pominmy tę trudnośc związaną z temp. spalania . Gdzieś znalazłem gęstośc izobutanu - co prawda dla temp 25oC spalania zachodzi w o wiele wyższej temp. ale załóżmy że sięona nie zmieni.

Przeliczmy stężenie procentowe na stężenie molowe. wzór Cp - Cm*M*100%/d - d wynosi 550 g/dm3 . Pomieszczenie kwadrat - zatem V - 125m3. Mając stężenie molowe wyliczymy ilośc moli izobutanu w pomieszczeniu . Pozniej już tylko opierając się o wzór wyliczymy ilośc moli CO2 i pary wodnej , przeliczymy jakie ciśnienia wywiera CO2 , następnie to samo dla pary i zsumujmy te ciścnienia.- PRAWO DALTONA
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości