Badania fasoli - próba kontrolna

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
atrepner14a
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2014, o 13:04

Badania fasoli - próba kontrolna

Post autor: atrepner14a »

Witam,
Niedługo zaczynam prowadzić badania potrzebne mi do olimpiady biologicznej. Chcę udowodnić, że stężenie jonów H+ ma wpływ na wzrost fasoli zwykłej. Przygotowałem już 6 próbek ziemii o zakresie pH między 4, a 9. Nie wiem jednak jak powinna wyglądać próba kontrolna. Czy w ramach próby kontrolnej mam wychodować fasolę na gazie, czy też po prostu w ziemii o nie zmierzonym pH?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Badania fasoli - próba kontrolna

Post autor: AnnaWP »

W takim wypadku nie ma próby kontrolnej, albo wyznaczasz, że np. pH obojętne to próba kontrolna.

Jeżeli masz wątpliwości, możesz też po prostu wziąć taką samą glebę bez modyfikacji pH - można zmierzyć jakie ma, podać.

Badając spektrum czynnika można nie robić próby kontrolnej, np. badamy rozwój roślin w różnym natężeniu oświetlenia.
atrepner14a
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2014, o 13:04

Re: Badania fasoli - próba kontrolna

Post autor: atrepner14a »

Myślałem, że próba kontrolna musi być zawsze.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Badania fasoli - próba kontrolna

Post autor: AnnaWP »

Tak, jeżeli badasz sam jeden czynnik.
Ale przy pełnej gradacji czynnika masz pełną rozpiętość.

W Twoim przypadku, po zastanowieniu, zrób może po prostu na podłożu naturalnym.
waleed020
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2015, o 07:44

Re: Badania fasoli - próba kontrolna

Post autor: waleed020 »

Jeżeli masz wątpliwości, możesz też po prostu wziąć taką samą glebę bez modyfikacji pH - można zmierzyć jakie ma, podać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości