Doświadczenia pomocy! (osmoza i aparaty szparkowe)

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
xeofog
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2010, o 15:00

Doświadczenia pomocy! (osmoza i aparaty szparkowe)

Post autor: xeofog » 22 maja 2010, o 15:05

mam wykazać istnienie osmozy doświadczalnie oraz wykazać po której stronie liścia są aparaty szparkowe(dwa różne doświadczenia)
Proszę o waszą pomoc, ponieważ kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. Najlepiej gdyby doświadczenie można było przeprowadzić w warunkach domowych.

Awatar użytkownika
sparky
Posty: 251
Rejestracja: 27 gru 2007, o 09:32

Re: Doświadczenia pomocy! (osmoza i aparaty szparkowe)

Post autor: sparky » 23 maja 2010, o 14:01

1. Wykazanie osmozy

Kroisz ziemniaka na pół i krążysz w każdej połówce mały otworek , to jednego otworku wsypujesz trochę cukru ( środowisko hipertoniczne) a do drugiego wlewasz wody utlenionej. W pierwszej ( próba badawcza ) w otworku zaczyna zbierać się woda . W próba kontrolną będzie ciężko , bo jak dasz do drugiego otworku wody utlenionej to ona będzie ta jakby wodą z wnętrza ziemniaka - bez sensu, myślę ,że sama próba badawcza wystarczy

2. Hmm, tutaj to proponuje wziąć dwie roślinki w jakiśch naczyniach i posmarowac tłusczem ( olej do smarzenia) u jednej spodnią stronę liści a u drugiej wierzchnią stronę liści , wystawić na słońce i kontrolować ilośc wody w dwóch naczyniach ( musisz napisać ,że naczynia sa z jakąś miarką i dokładnie wiadomo ile jest tam wody) . Chodzi o to że jeśli u którejś z roślin transpiracja nie zajdzie , bo aparaty szparkowe będa posmarowane tłuszczem , to roślina nie pobierze wody z naczynia , to pobór wody jest napędzany przez transpirację czyli , wody nie ubędzie . A i jeszez , musisz napisac , że naczynie jest odizolowane od środowiska ( jakoby woda nie mogła wyparować sama w wyniku gorąca - np. że naczynie u góry przykryte jest folijką posmarowaną tłuszczem w której znajduje się mały otworek na samą roślinę .


Sorki za literówki

xeofog
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2010, o 15:00

Re: Doświadczenia pomocy! (osmoza i aparaty szparkowe)

Post autor: xeofog » 23 maja 2010, o 18:18

wielkie dzięki

permeaza
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2015, o 18:25

Re: Doświadczenia pomocy! (osmoza i aparaty szparkowe)

Post autor: permeaza » 29 mar 2015, o 12:30


ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post