Elektroliza -> zadanie

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Elektroliza -> zadanie

Post autor: scyther94 »

Mam zadanie, wydaje mi się, że wszystko dobrze robię, a wynik jest inny niż w odpowiedziach, dlatego proszę o sprawdzenie i ewentualne znalezienie błędu.

"Połączono szeregowo dwa elektrolizery, z których pierwszy zawierał wodny r-r Zn(NO3)2, a drugi wodny r-r KBr. Masa cynku wydzielonego na elektrodzie pierwszego elektrolizera wyniosła 9,75g.
Oblicz ile dm^3 bromu powstanie na anodzie drugiego elektrolizera.(warunki normalne)"

Zn^2+ + 2eZn
65g to 2F
9,75g to x

x=0,3F

Skoro połączone są szeregowo to I1=I2, czyli przez drugą elektrodę przeszedł taki sam ładunek

2Br- + 2eBr2
2F to 22,4 dm^3
0,3F to y
-
y=3,36 dm^3

Odp: Wydzieliło się 3,36dm^3 bromu.

W odpowiedziach jest 1,68dm^3 czyli dokładnie połowa z tego co u mnie.
ładunek który przepływa przez elektrolizery to wg odpowiedzi 0,15 F
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Elektroliza -> zadanie

Post autor: goodman »

Heh, a od kiedy brom w warunkach normalnych jest gazem? Jak dla mnie jakies pomylone to zadanie. Z jakiego to zbioru?
Ładunek jaki przepłynął, to mimo wszystko 0.3F.

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Elektroliza -> zadanie

Post autor: DMchemik »

goodman, jest ciekły, ale w zadaniu nie jest powiedziane, że elektrolizę prowadzono w warunkach normalnych, tylko objętość produktów gazowych przelicza się na warunki normalne, a wtedy Vm=22,4 dm3. Zapewne autor też miał na myśli tylko przeliczenie na warunki normalne, co jest standardem w takich zadaniach.

A jeśli autor faktycznie miał na myśli, że prowadzi proces w warunkach normalnych i otrzymuje gazowy brom, no to można by się czepiać.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Elektroliza -> zadanie

Post autor: goodman »

Autor chociaż powinien zapisać to, co ma na myśli, bo jak na moje to zadanie jest ułożone nielogicznie. Domyślić się można jedynie po tym, że nie ma podanej gęstości bromu.
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Re: Elektroliza -> zadanie

Post autor: scyther94 »

Jest to zbiór z Zielonej Sowy Dawida Kaczmarka.
Autor w odpowiedzi uwzględnił jeszcze elektrolizę wody, która oczywiście nie ma żadnego wpływu na wynik w zadaniu:
1.elektrolizer:
K: Zn^2+ + 2e Zn
A: 2H2O 4e + 4H^+ + O2
2. elektrolizer:
K: 2H2O + 2e H2 + 2OH^-
A: 2Br- Br2 + 2e

Uważacie że zrobiłem zadanie dobrze i ładunek który przepłynął przez każdy z elektrolizerów wynosi 0,3 F ?

Mam oczywiście rozumieć, że w jednym elektrolizerze katoda i anoda są połączone szeregowo i jeżeli przez elektrolizer przepuszczę ładunek 0,3F to zarówno na katodzie jak i na anodzie wydzielą się produkty w ilościach stechiometrycznych?
(np dla pierwszego elektrolizera na katodzie 9,75g cynku i 1,68 dm^3 tlenu w warunkach normalnych)

Bardzo proszę o potwierdzenie czy dobrze piszę, bo nie ma sensu żebym myślał nad tym zadaniem jeżeli jest rozwiązane dobrze
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Elektroliza -> zadanie

Post autor: Argentum »

DMchemik pisze:goodman, jest ciekły, ale w zadaniu nie jest powiedziane, że elektrolizę prowadzono w warunkach normalnych, tylko objętość produktów gazowych przelicza się na warunki normalne, a wtedy Vm=22,4 dm3. Zapewne autor też miał na myśli tylko przeliczenie na warunki normalne, co jest standardem w takich zadaniach.

A jeśli autor faktycznie miał na myśli, że prowadzi proces w warunkach normalnych i otrzymuje gazowy brom, no to można by się czepiać.
Znowu się spotykamy. Kolejne dzikie zadanie".

Chemiku, ostatni akapit skłania do refleksji. Ja powiem tak: w tym zbiorze, nigdy nie wiadomo, co autor ma na myśli.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości