Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Wiara - wierzycie?

Post autor: wiedzmin » 18 sie 2013, o 22:14

ja nie widze dowodów na to żeby teoria ewolucji była prawdziwa. Gdzie są? Są jakieś formy pośrednie? Gatunek to gatunek jesli sie krzyżuje z innym to ma niepłodne potomstwo tak jak np płoć z krasnopiórą albo osioł z klaczą. Dobór naturalny działa tylko i wyłącznie w obrębie gatunku. Żaden gatunek nie staje sie po jakims czasie innym gatunkiem. Może jedynie doskonalić swoje metody przystosowawcze w obrebie gatunku i nie staje sie innym gatunkiem. gdyby teoria ewolucji była prawdziwa to naocznie widzielibyśmy w przeciągu nawet 100000 lat drobne zmiany w skamieniałościach. Są gdzieś? kurcze mowicie o tym że ewolucja przebiega powoli to skąd takie bum w kształtowaniu się rzędu okoniokształtnych ryb i waleni po Mezozoiku? W przeciągu 100000 lat tego nie widać a mowicie jakieś bzdury że teoria ewolucji jest dobrze potwierdzona.


wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Wiara - wierzycie?

Post autor: wiedzmin » 18 sie 2013, o 22:20

nowe gatunki pojawiają się w warstwach geologicznych nagle. I nie ma żadnych form pośrednich. Niech mi ktoś pokaże skale ktora powstawala 4 mln lat w ktorej są skamienialosci i pokaże te formy pośrednie które powinny byc czesto.


Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Moderator w spoczynku
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

[Link] Wiara - wierzycie?

Post autor: Giardia Lamblia » 18 sie 2013, o 22:49

wiedzmin, ewolucja-cz-owieka-inwolucja-my-lenia-v ... tm#p636589

Tylko to już jest offtop, trzymajmy się wiary.

ymk

Re: Wiara - wierzycie?

Post autor: ymk » 18 sie 2013, o 23:58

wiedzmin, nie wierze, że przeczytałeś chociaż 1 powazną lekture na temat ewolucjonizmu, bo wtedy przyznałbyś, że argumenty są tylko Ciebie ewentualnie nie przekonują. A tak nawiasem to, że gatunek może powstać nagle (w geologicznej skali czasu) nie równa się boskiej kreacji. Na Twoje retorycznie postawione pytania odpowiedzi znajdziesz gdy sięgniesz po odpowiednią literaturę. Ze swojej strony polece Futuyame.

wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Wiara - wierzycie?

Post autor: wiedzmin » 19 sie 2013, o 01:48

Dobrze że chociaż Einstein wierzył w Boga. Ewolucja to jedynie hipoteza i nic więcej. Tak samo jak naukowcy twierdzili że homo sapiens a szczególnie rasa biała ma sporo genomu przejętego od neandertalczyka na drodze krzyżowania się. Badania genetyczne jednak dowiodły że obydwa rodzaje nie krzyżowały się. nie ma u nas w genomie sekwencji chakterystycznych dla neandertalczyka. Gatunek A ma stadium przejsciowe B i kończy na następnym gatunku C. Tylko porównania genomów z kości roznych gatunkow kopalnych rodzaju homo nie są pokrewne. Występuje tzw bilans matczyny kumulacji genów w następnych pokoleniach i badania tego bilansu nie wykazują. W obrębie naszego gatunku bez względu na rasę ten bilans występuje nawet u aborygenów. Teoria ewolucji jest tylko hipotezą.


AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Wiara - wierzycie?

Post autor: AnnaWP » 19 sie 2013, o 08:00

Einstein nie wierzył w boga. Ale to również nie ma znaczenia - Newton wierzył.
Ale dyskusję o ewolucji warto przenieść do wątku o ewolucji - istnieje taki.
Zanim jednak przystąpisz proponuję doczytać, bo zieje brakiem podstawowych informacji, a to, co przytaczasz jest żywcem zaczerpnięte ze źródeł skrajnych kreacjonistów, których nikt nie traktuje poważnie, poza nimi samymi. (Zaczęłam dodawać skrajnych, bo istnieją kreacjoniści ewolucyjni, widzący ewolucję jako mechanizm aktu kreacji, z taką wiarą nie da się dyskutować i tacy nie są śmieszni).

Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 864
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Astacus » 19 sie 2013, o 11:11

wiedzmin pisze:ja nie widze dowodów na to żeby teoria ewolucji była prawdziwa. Gdzie są? Są jakieś formy pośrednie? Gatunek to gatunek jesli sie krzyżuje z innym to ma niepłodne potomstwo tak jak np płoć z krasnopiórą albo osioł z klaczą.
Da się podać mnóstwo przykładów kiedy dwa gatunki mogą się krzyżować i wydać płodne potomstwo. Jeśli nie są zbyt odległe genetycznie i nie ma wytworzonych barier to dlaczego by nie (np. wrona siwa i wrona czarna, niedźwiedź Grizzly i niedźwiedź polarny).
wiedzmin pisze:Żaden gatunek nie staje sie po jakims czasie innym gatunkiem. Może jedynie doskonalić swoje metody przystosowawcze w obrebie gatunku i nie staje sie innym gatunkiem. gdyby teoria ewolucji była prawdziwa to naocznie widzielibyśmy w przeciągu nawet 100000 lat drobne zmiany w skamieniałościach. Są gdzieś? kurcze mowicie o tym że ewolucja przebiega powoli to skąd takie bum w kształtowaniu się rzędu okoniokształtnych ryb i waleni po Mezozoiku? W przeciągu 100000 lat tego nie widać a mowicie jakieś bzdury że teoria ewolucji jest dobrze potwierdzona.
Może gdybyś się wgłębił w temat to byś wiedział, że ewolucja przebiega szybciej, kiedy środowisko jest stałe.
Zobacz co człowiek zrobił z wilkiem przez kilkaset lat sztucznej selekcji (sztuczna selekcja oferuje chyba najbardziej stałe środowisko, bo jest nakierowanie na bardzo konkretne cechy), ile mamy teraz ras psów, które nadal są de facto Canis lupus. Ale czy wyobrażasz sobie, żeby jamnik się naturalnie chciał krzyżować z bernardynem? Szczerze w to wątpię bo pojawiła się oczywista bariera rozmiarowa. Gdyby więc je tak zostawić na jeszcze dłużej to możliwe że i nawet przy pomocy człowieka nie dałoby rady ich skrzyżować.
Skoro jesteśmy w stanie osiągnąć taką rozbieżność w ciągu zaledwie kilkuset lat, to wyobraź sobie co moze zrobić milion, albo 100 milionów lat.

Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Magda93 » 27 lut 2014, o 22:38

wiedzmin pisze:ja nie widze dowodów na to żeby teoria ewolucji była prawdziwa. Gdzie są? Są jakieś formy pośrednie? Gatunek to gatunek jesli sie krzyżuje z innym to ma niepłodne potomstwo tak jak np płoć z krasnopiórą albo osioł z klaczą. Dobór naturalny działa tylko i wyłącznie w obrębie gatunku. Żaden gatunek nie staje sie po jakims czasie innym gatunkiem. Może jedynie doskonalić swoje metody przystosowawcze w obrebie gatunku i nie staje sie innym gatunkiem. gdyby teoria ewolucji była prawdziwa to naocznie widzielibyśmy w przeciągu nawet 100000 lat drobne zmiany w skamieniałościach. Są gdzieś? kurcze mowicie o tym że ewolucja przebiega powoli to skąd takie bum w kształtowaniu się rzędu okoniokształtnych ryb i waleni po Mezozoiku? W przeciągu 100000 lat tego nie widać a mowicie jakieś bzdury że teoria ewolucji jest dobrze potwierdzona.

Chyba nie czytałeś postów wyżej. To nie tak, że jeden gatunek krzyżuje się z drugim i powstaje nowy (chociaż introgresja czsem się zdarza) tylko na skutek przeksztalceń genotypu pod wpływem środowiska po iluś tam tysiącach lat masz na tyle inny genotyp i dalej fenotyp, że masz nowy gatunek.

A ewolucję to możemy obserwować nawet dziś, np. u poliploidów, mikroewolucję.

Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Magda93 » 27 lut 2014, o 22:40

wiedzmin pisze:nowe gatunki pojawiają się w warstwach geologicznych nagle. I nie ma żadnych form pośrednich. Niech mi ktoś pokaże skale ktora powstawala 4 mln lat w ktorej są skamienialosci i pokaże te formy pośrednie które powinny byc czesto.

Przecież formy pośrednie zostały odkryte i to wiele. A to, że jeden gatunek się zachowa, a dokładniej osobnik, nie znaczy, że wszystkie się zachowają, po kolei, chronologicznie, wg zmian, to zależy od czynników zewnętrznych.
To że płazy wyewoluowały z kostnoszkieletowych wiemy np. stąd że te mają pęcherz pławny, który przekształcił się w płuco i jest na to nawet dowód bezpośredni w postaci dziś żyjących dwudysznych.

Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Magda93 » 27 lut 2014, o 22:42

wiedzmin pisze:Dobrze że chociaż Einstein wierzył w Boga. Ewolucja to jedynie hipoteza i nic więcej. Tak samo jak naukowcy twierdzili że homo sapiens a szczególnie rasa biała ma sporo genomu przejętego od neandertalczyka na drodze krzyżowania się. Badania genetyczne jednak dowiodły że obydwa rodzaje nie krzyżowały się. nie ma u nas w genomie sekwencji chakterystycznych dla neandertalczyka. Gatunek A ma stadium przejsciowe B i kończy na następnym gatunku C. Tylko porównania genomów z kości roznych gatunkow kopalnych rodzaju homo nie są pokrewne. Występuje tzw bilans matczyny kumulacji genów w następnych pokoleniach i badania tego bilansu nie wykazują. W obrębie naszego gatunku bez względu na rasę ten bilans występuje nawet u aborygenów. Teoria ewolucji jest tylko hipotezą.

Podobno ewolucja nie wyklucza wiary w Boga, tak twierdzą ludzie wierzący, których znam .

Ewolucja jest teorią naukową, to zupełnie co innego, niż hipoteza.

Skoro wierzysz w badania genetyczne, to czemu nie wierzysz w pokrewieństwa badane w ten sposób, czy np. fakt, że wszystkie organizmy, włącznie z człowiekiem mają kwasy nukleinowe albo te same procesy genetyczne? To dowodzi temu, że mamy wspólnego przodka.

co do Homo sapiens i poprzednich hominidów, to nie mając bezpośrednio wszystkich przodków po kolei, nie znaczy, że oni nie istnieli. Istnieć musieli, mogli się tylko nie zachować lub nie zostać odkryci.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: AnnaWP » 28 lut 2014, o 07:34

Istnieją świetne drzewa rodowe licznych gatunków, wykazujące ich pokrewieństwo. Skoro znamy stopień pokrewieństwa między wywilżną a drożdżami, absurdem jest stwierdzenie, że gatunki wymarłe były niespokrewnione.

I chętnie dowiem się co to takiego ten bilans matczyny kumulacji genów, bo powiem szczerze google nie zna takiego pojęcia. Scholar google, bo tylko z tego skorzystałam.

Zaleszczotek
Posty: 66
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:08

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Zaleszczotek » 4 kwie 2015, o 17:51

Ewolucja biologiczna jest potwierdzona przez całą masę dowodów bezpośrednich, pośrednich, weryfikowalnych itd. i uważam, że jak ktoś mówi nie wierzę to znaczy, że albo jest fanatykiem jakiejś ideologii czy religii albo po prostu leniwy na tyle, że nie chciało mu się douczyć. Co mnie cieszy, często ludzie nie wierzący w ewolucję to ten drugi typ, bo wystarczy wyjaśnić im pewne rzeczy i problem znika. Polecam temat: czy wierzycie w ewolucje, merytoryczny, konkretny, masa, przykładów, wyjaśnienie mechanizmów środowiskowych i genetycznych itd.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post