Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
cm5w901
Posty: 10
Rejestracja: 13 cze 2011, o 11:36

Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Post autor: cm5w901 »

Witam serdecznie wszystkim na forum. Jak na pewno wielu z was wie, bardzo często zdarza się tak, że matura wypadnie bardzo fajnie, natomiast nie na tyle, żeby starczyło punktów na studia stacjonarne, a wtedy rodzi się dylemat - co zrobić? Jak wy zapatrujecie się na studia niestacjonarne, czy wg Was warto czy lepiej poczekać rok i zaoszczędzić minimum 20 000 zł? Ja osobiście jestem studentem II roku ale, w tym roku postanowiłem poprawiać maturkę i wszystko wskazuje na to, że wystarczy mi punktów na niestacjonarne. Co prawda bardzo nie chciałem żeby doszło do tego typu sytuacji no ale jeśli już jest to trzeba coś zdecydować. Z jednej strony jestem na II roku zostaje mi rok do dokończenia studiów i uzyskania papierka, ale z drugiej stron czy warto tracić kolejny rok i poprawiać maturę z nadzieją, że się uda, a może się nie udać. Co myślicie? Mam świadomość, że można zawsze poprawić maturę i przenieść się ale nie wiem czy dam rade czasowo ze studiowaniem stomatologii oraz przygotowywaniem się do matury. Proszę o opinie i wasze pomysły. Jeżeli to miejsce jest nieodpowiednie na ten temat to proszę o wskazówkę gdzie go przenieść. A swoją drogą jak oceniacie tegoroczne maturki ? Pozdrawiam
warnec
Posty: 18
Rejestracja: 5 sie 2009, o 20:24

Re: Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Post autor: warnec »

Na pytanie czy warto, musisz odpowiedzieć sobie sam.
To zależy od paru rzeczy.

1) Piszesz, że jesteś na II roku, nie piszesz czego. Jeśli teraz ma ci starczyć punktów na niestacjonarne, to znaczy że jesteś na innych studiach niż stoma. Czyli sam musisz zdecydować, jak ci się one podobają w stosunku do stomy, jak się zapatrujesz na perspektywy pracy po studiach itd.

2) Od twoich obecnych studiów zależy też, czy warto być na nich jeszcze rok i dalej starać się poprawiać maturę. Jeśli uważasz je za jakieś wartościowe, to wg. mnie jak najbardziej tak - w końcu masz już ukończone studia i jakiś plan awaryjny (wykształcenie do pokazania pracodawcy) w razie, gdyby na stomę się dostać nie udało lub gdybyś nie był w stanie uciągnąć wydatków związanych z niestacjo. Jeśli te studia to typowy zapychacz", to może warto zmienić kierunek już teraz.

3)Inna rzecz to kasa. Tu już nikt ci nie poradzi, bo wszystko zależy od grubości portfela tego, kto cię utrzymuje (pewnie rodzice). Wiadomo, nikt nie lubi płacić 20000zł za studia dziecka, ale niektórzy są w stanie łyknąć taki wydatek, dla innych to zaporowa kwota. Ty i twoi rodzice musicie sobie odpowiedzieć, jakie jest wasze zdanie.

4) Raczej nie należy nastawiać się, że idziesz na niestacjo i uda ci się w przyszłości poprawić maturę tak, by dostać się na darmowe. Owszem, zdarza się, jest możliwe by tak poprawić maturę, ale wymaga wielkiego samozaparcia i determinacji jednoczesne uczenie się do momentami b. wymagających kolokwiów/kartkówek/egzaminów i jednoczesna powtórka do matury. Ale nic nie jest niemożliwe, oczywiście. Ponownie, to zależy od ciebie i twoich umiejętności.

5) Jeśli chodzi o matury, to ja mogę tylko porównywać je do tych z zeszłego roku, bo wtedy ja pisałem.

Chemia dalej wydaje się ciężka w porównaniu do matury sprzed 2 lat i wcześniej, ale jak dla mnie stawia bardziej na myślenie, intelekt i instynkt chemiczny, niż wkute na blaszkę formuły i definicje. Krok w dobrą stronę, choć oczywiście mnóstwo ludzi narzeka, bo w sumie można powiedzieć, że wymagania wzrosły (tzn. trudniej jest osobom przyzwyczajonym do nauki chemii na pamięć")

Na temat biologii nie mam zdania, bo w sumie mam wrażenie, że co roku jest podobnie - niektóre zadania łatwe, inne wymagają myślenia, zdarzają się zadania niejasno opisane, gdzie trwają spory nt. poprawnej odpowiedzi i tego jak wygląda klucz, itd.

Fizyka (podstawa) wydaje się nieco trudniejsza niż w zeszłym roku, niektóre zadania mnie zaskoczyły.
cm5w901
Posty: 10
Rejestracja: 13 cze 2011, o 11:36

Re: Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Post autor: cm5w901 »

Dziękuję Ci bardzo za wyczerpującą i konkretną odpowiedź Kierunek, który aktualnie studiuję nie jest w żaden sposób spokrewniony z kierunkami medycznymi i jest to chyba faktycznie tylko zamiennik żeby nie siedzieć w domu. Mam świadomość tego, że ciężko byłoby mi poprawić maturę studiując jednocześnie stomatologię ale jednak niektórzy twierdzą, że jest to możliwe. Matura 2010 z chemii była faktycznie przyjemna, tegoroczna też wydawała się ok ale osobiście brakło mi czasu na to żeby napisać ja spokojnie i żeby zrobić wszystko i z tego co wiem nie jestem jedyny. Rozważam też jakiś kierunek, dzięki któremu mogliby mi przepisać oceny. Analityka medyczna wydaje się najodpowiedniejsza ( zgadza się ? ) ale wtedy znowu rodzi się pytanie czy zaczynać coś nowego czy lepiej już dokończyć to co mam i mieć papier. Co prawda papier ten wydaje mi się być niepotrzebny w perspektywie ukończenia stomatologii ale jak to mówią nigdy nie wiadomo co się w życiu przyda. Rok temu nie poprawiałem matury, w tym postanowiłem spróbować i dosyć sumiennie przygotowywałem się zwłaszcza do biologii bo chemia nie była mi aż tak potrzebna oraz nie wymaga w moim przypadku wiele zaangażowania. Na razie pozostaje czekać na wyniki bo studia niestacjonarne na razie wydają mi się w zasięgu ręki, wstępnie liczę na jakiś 156 punktów ale może się okazać, że oceniający nieco uszczuplą mój wynik. Inna sprawą jest też jak sobie poradzę na studiach, jeżeli zawalę rok to tym samym stracę również sporą kasę. Szkoda, że o wyniku decyduje 1 dzień a kolejna szansa pojawia się dopiero za rok A swoją drogą jaką uczelnie polecacie najbardziej ? Ja rozważam Poznań i Gdańsk. Co prawda jestem ze Śląska a aktualnie studiuję w Krakowie ale osobiście jestem uprzedzony do CMUJ oraz Katowic z uwagi na opinie rodziny i znajomych. A inną sprawą jest to, że ceny są tam znacznie wyższe.
puerileaboveall
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2014, o 18:54

Re: Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Post autor: puerileaboveall »

michal0509, Cześć! Czytałem Twój wpis ze masz rozkminę miedzy niestacjo stome a swoimi dotychczasowymi? ciekawi mnie co zrobiles? ja poprawialem w tym roku mature bo rok temu nie poszlo i boje sie ze bede mial w granicach 155 wlasnie, czyli na stacjo troche malo a na platne moze okej, i sam czesto zastanawiam sie czy to nie jest wstyd i takie tam tuman sie nie dostal to placi i ma troche obawiam sie takich opinini choc wiem ze slowo tuman jest tu zbedne bo na 155 i wiecej tez trzeba duzo sobą reprezentowac przeciez ciekawi mnie co wybrales

pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Post autor: dmnunited »

Tumanem jest ten, ktory ocenia innego przez pryzmat wiekszego stanu portfela rodziców, ktorzy troszcza sie o swoje dziecko i chca dla niego jak najlepiej. Zwykla zazdrosc i tyle. Jak ktos ma kase na to, by wspomoc dzieciaka w spelnieniu marzen, to czemu nie? Nie ma co sie przejmowac takim gadaniem - niech gadaja, karma wraca.

lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Post autor: lith »

Ja już się pogubiłem jak było z tymi reformami i co od którego roku wchodziło, ale nie dajcie się naciąć na to, że jak po nowemu skończycie pierwszy kierunek, to na drugi stacjonarnie hajsu od państwa nie dostaniecie. Ja już nie pamiętam jak to szło, byłem na bieżąco jak mnie temat dotyczył (czyli uczelnia chciała, żebym podpisał umowę, że to mój pierwszy kierunek i za ewentualny kolejny mam płacić).
HowarJK8
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2015, o 09:22

Re: Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Post autor: HowarJK8 »

Mina może być osoba, która ocenia kolejny większy od pryzmatu z mamą i tatą, kolekcja, którzy kochają swoje dziecko, a także ma na szczyt przekazywanych swoim ex. Zwykla zazdrość więc. Widząc, że ktoś dostaje pieniądze za to, by pomóc dziecku do wykonywania ambicje stać się rzeczywistością, będzie chciał? Nie trzeba, aby niepokoić przez taką rozmowę - pozwalają je wszystkie wymienić pomysł, karma wyskakuje.
HowarJK8
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2015, o 09:22

Re: Medycyna/Stomatologia niestacjonarne - wasze opinie

Post autor: HowarJK8 »

Mina może być osoba, która ocenia kolejny większy od pryzmatu z mamą i tatą, kolekcja, którzy kochają swoje dziecko, a także ma na szczyt przekazywanych swoim ex. Zwykla zazdrość więc. Widząc, że ktoś dostaje pieniądze za to, by pomóc dziecku do wykonywania ambicje stać się rzeczywistością, będzie chciał? Nie trzeba, aby niepokoić przez taką rozmowę - pozwalają je wszystkie wymienić pomysł, karma wyskakuje.






_
NoorAlamShahzad
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości