Trzy rośliny, które zmieniły świat

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Grzesznik01
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 16:27

Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: Grzesznik01 »

Witam,
Potrzebuję małej pomocy w związku z tematem prezentacji. Brzmi on tak jak w tytule: Trzy rośliny, które zmieniły świat". Udało mi się dotrzeć do książki p. Jarosława Molendy Rośliny, które zmieniły świat", ale może macie jakieś pomysły . Jak narazie uwzględniłem kawowiec i pieprz. Mam zwrócić uwagę na zioła, czy może rośliny przyprawowe? Mam nadzieje, że ktoś mnie nakieruje
P.s. nie wiem czy wątek napisałem w dobrym dziale w razie czego proszę o przeniesienie
Awatar użytkownika
karooolajn
Posty: 196
Rejestracja: 7 maja 2013, o 12:38

Re: Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: karooolajn »

A może używki? Tytoń, konopie, marihuana.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: AnnaWP »

ziemniak, koniecznie. Uratował nas wielokrotnie przed klęską głodową.
bawełna, z której mamy mięciutkie i przyjemne ubrania.
a jeżeli chodzi o ciekawostki - melon. Penicylina odkryta przez Fleminga była bardzo nisko wydajna, dopiero trochę później, kiedy na gwałt szukano innych szczepów, odkryto pleśń na owocu melona, która miała na tyle wysoce wydajną produkcję penicyliny, że dało się wyprodukować realne dawki leku. A antybiotyki zmieniły świat.
Pierwszym pacjentem leczonym starą penicyliną był policjant, który skaleczył się w policzek, wdało się zakażenie. Mimo, że poświęcono baseny na uprawę grzyba, nie dało się go uratować. A dzięki pleśni na melonie, którą w dodatku potem uprawiano w syropie kukurydzianym, zaczęto ratować życia.
Grzesznik01
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 16:27

Re: Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: Grzesznik01 »

[at] o używkach pomyślałem na samym początku, ale np nie wiem jak tytoń zmieniłby świat
[at]_UO wielkie dzięki szczególnie za melona, na pewno to w mojej prezentacji się pojawi nie wiem tylko jak z tym ziemniakiem
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: AnnaWP »

No jak to - przecież to podstawowa sprawa.
Ziemniak rośnie na ziemi, na której żadne zboże nie chce rosnąć. Został bardzo szybko podstawą wyżywienia wojska. Ponieważ był wyoce kaloryczny i zawierał wszystko, co jest potrzebne do funkcjonowania, szybko stał się podstawą wyżywienia. Zaraza ziemniaka spowodowała śmierć głodową wielu osób - np. w Irlandii.

Musiano przełamać generalny opór przed jedzeniem bulw ziemnych, bo były blisko piekła", ziemniaka posądzano nawet o powodowanie różnych chorób, w tym trądu.

Aby przełamać niechęć, we Francji ktośtam (nie pamiętam nazwiska) posadził ziemniaki i kazał je pilnować wojsku, ale tylko trochę. Ludzie, jak zobaczyli, że pilnują, to pokradli sadzonki i sami zaczęli jeść.

Ziemniak zawiera komplet witamin i można przez wiele miesięcy żyć tylko ziemniakiem, bez specjalnego uszczerbku na zdrowiu. Zawiera też trochę niezłej jakości białka. Do tego łatwo go przechowywać przez całe zimowe miesiące. Od chwili pojawienia się ziemniaków znacznie więcej rodzin przeżywało okropny okres zimy.

W Niemczech postawili nawet pomnik korsarzowi Drakeowi za to, że rozpowszechnił ziemniaka na Brytyjskich koloniach, Drake trzyma w dłoni kwiat ziemniaka. Sam ziemniak doczekał się też kilku pomników.

Nie wiem skąd wzięło się przekonanie, że można go odstawić. Zupełne nieporozumienie.
Poczytaj:

Kod: Zaznacz cały

swietoziemniaka.pl/ziemniak.php
Robanan
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2015, o 14:39

Re: Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: Robanan »

Ciężko wyróżnić jedną roślinę z grupy zbóż, ale one też zmieniły świat dużo wcześniej niż ziemniak.
Ziemniaka należy uwzględnić jako podstawę wyżywienia światowej populacji krajów rozwiniętych.
Herbata zmieniła świat powodując dążenia niepodległościowe w USA.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: AnnaWP »

Świetne - zupełnie inny przykład.
Grzesznik01
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 16:27

Re: Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: Grzesznik01 »

Jeszcze raz wielkie dzięki [at]_UO przekonałaś mnie:) Czyli już mam Melona, Ziemniaka i Herbatę już moja w tym głowa, żeby to odpowiedni przedstawić na zajęciach:)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Trzy rośliny, które zmieniły świat

Post autor: AnnaWP »

oczywiście w herbacie chodzi o konkretną herbatę, bostońską:

Kod: Zaznacz cały

wikipedia.org/wiki/Herbatka_bosto%C5%84ska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości